• انتشار: 12 می 2020
  • ساعت: 03:26
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 44232
پرینت

اتحادیه اروپا از خواست امریکا برای آتش بس در افغانستان استقبال کرد

رولاند کوبیا نمایندۀ خاص اتحادیۀ اروپا برای افغانستان در توییت روز (۱۰ می) خود گفت این اتحادیه و امریکا دربارۀ برقراری آتش‌بس که اکنون گزینه نه بلکه یک ضرورت است، هم‌نظر هستند.

اتحادیۀ اروپا از درخواست ایالات متحدۀ امریکا برای برقراری آتش‌بس بشردوستانه در افغانستان استقبال کرده است.

رولاند کوبیا نمایندۀ خاص اتحادیۀ اروپا برای افغانستان در توییت روز (۱۰ می) خود گفت این اتحادیه و امریکا دربارۀ برقراری چنین آتش‌بسی، که اکنون گزینه نه بلکه یک ضرورت است، هم‌نظر هستند.

او افزود تقریباً، همه جهان خواستار برقراری آتش‌بس در افغانستان است.

رئیس جمهور محمد اشرف غنی، زلمی خلیل‌زاد نمایندۀ خاص امریکا برای صلح افغانستان و ناتو به تازگی از طالبان خواستند که آتش‌بس کنند و از خشونت دست بکشند.

در پاسخ، طالبان بار دیگر بر آنچه تطبیق موافقتنامۀ این گروه با امریکا خوانده‌اند تأکید کرده و گفته‌اند درخواست آتش‌بس، در حال حاضر، “معقول نیست.”

طالبان در اعلامیۀ خود ادعا کردند حکومت افغانستان به ایجاد موانع در برابر تطبیق موافقتنامه پرداخته، رهایی زندانیان را به تأخیر انداخته و تیم جامع مذاکراتی را معرفی نکرده است.

اعلامیه افزوده امریکا و ناتو نیز مسؤلیت‌شان در قبال تطبیق مواد موافقتنامه را ادا نکرده‌اند.

یکی از موارد عمده، مبادلۀ تا به ۵ هزار زندانی طالبان در بدل آزادی حدود یک هزار زندانی مربوط به حکومت افغانستان بود، روندی، که به علت آنچه که اختلاف بین طالبان و حکومت افغانستان خوانده می‌شود، هنوز تکمیل نشده. قرار بود این زندانیان تا ۱۰ مارچ امسال مبادله می‌شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.