• انتشار: 14 آگوست 2016
  • ساعت: 13:49
  • سرویس: اقتصاد
  • کدخبر: 12270
پرینت

اتاق تجارت با شورای توسعه تجارت خارجی تایوان تفاهمنامه همکاری امضاء کرد

اتاق تجارت و صنایع کشور به منظور همکاری های اقتصادی و تجارتی بین دو کشور با شورای توسعه تجارت خارجی تایوان تفاهمنامه همکاری امضا کرد.

این تفاهمنامه در جریان یک کنفرانس تجارتی که از طرف شورای توسعه تجارت خارجی تایوان با اشتراک تاجران، سرمایه گذاران، نمایندگان وزارت اقتصاد و وزارت امور خارجه در دفتر مرکزی آن تدویر گردیده بود، میان هر دو جانب به امضا رسیده است.
بر مبنای این تفاهمنامه روی ارتقای سطح روابط اقتصادی و تجارتی، تبادل معلومات تجارتی، پیدا کردن بازار برای کالاهای دوکشور و فراهم کردن زمینه سرمایه گذاری کار می شود.

در نخست، اقای پیتر وین هنگ رئیس شورای انکشاف تجارت خارجی تایوان، گفت: ما همیشه در آزوی این بودیم که یک تفاهم همکاری رسمی با اتاق تجارت وصنایع افغانستان داشته و روابط اقتصادی نزدیک و حسنه را با افغانستان برقرار کنیم.

ایشان در مورد اتاق تجارت و صنایع افغانستان به تمام اشتراک کنندگان معلومات ارائه داد و افزود که اتاق تجارت و صنایع افغانستان یکی از داستان های موفقیت از مردم افغانستان در طول ۱۵ سال گذشته است.

او گفت: اتاق یک نهاد مستقل و پیشتاز سکتور خصوصی در افغانستان بوده که توسط اعضای منتخب هئیت مدیره رهبری می شود. در حال حاضر اتاق بیش از ۶۵,۰۰۰ عضو انفرادی و ۲۰۹ انجمن، اتحادیه و کوپراتیف منحیث عضو سازمانی دارد.

وی همچنان از عضویت افغانستان به سازمان تجارت جهان (WTO) یاد آور گردیده افزود که کشور تایوان نیز از سال ۲۰۰۱ بدینسو عضویت سازمان تجارت جهان را دارا بوده و می تواند از امتیازات این سازمان استفاده کند و با افغانستان روابط تجاری دوجانبه خویش را توسعه دهد.

اقای پیتر در ادامه صحبت های خویش یاد آور گردید که تایوان یکی از مراکز بزرگ اقتصادی درشرق آسیا بوده و شورای انکشاف تجارت خارجی آن با داشتن ۱۲۰۰ متخصص و ۶۰ دفتر در کشور های مختلف دنیا منحیث یکی از بهترین نهاد های توسعه تجارت شناخته می شود.

وی افزود که شورای انکشاف تجارت خارجی تایوان سالانه بیش از ۳۰۰ کنفرانس، نمایشگاه و هئیت های تجارتی را در خارج از کشور و در حدود ۴۰ نمایشگاه بین المللی را در تایوان سازمان دهی و برگزار می کند.

آقای محمد یونس مومند، معاون تجارتی هئیت مدیره اتاق تجارت وصنایع افغانستان نیز گفت که حکومت افغانستان به همکاری سکتور خصوصی کشور اقدامات مهمی را در جهت تشویق و فراهم آوری زمینه سرمایه گذاری روی دست گرفته است که از جمله می توان ایجاد شورای عالی اقتصادی، اصلاحات پالیسی های تجارتی و تعقیب یازده اولویت سکتور خصوصی را یاد کرد.

آقای مومند همچنان افزود که تجارت میان افغانستان و تایوان از ظرفیت موجود در این دو کشور کمتر بوده و باید توجه جدی روی این مسئله صورت گیرد.

او افزود، سال گذشته واردات افغانستان از تایوان به ارزش بالاتر از پنچ ملیون دالر امریکایی بوده و در عوض از افغانستان صادارت به کشور تایوان صورت نگرفته است که بعضی از دلایل آن عدم صدور ویزه به نمایندگان سکتورخصوصی هر دو کشور، عدم دسترسی تجار به معلومات کافی در مورد اقلام صادراتی و بازار و عدم توجه نهاد های اقتصادی هر دو کشور در مورد تدویر کنفرانس ها، نمایشگاه های تجارتی و سرمایه گذاری و تبادل هئیت تجارتی فی مابین دو کشور است.

در ادامه ایشان از اقای پیتر وین هنگ، رئیس شورای انکشاف تجارت خارجی تایوان تقاضا نمود تا اداره ایشان درتنظیم هئیت متکشل از تجار و سرمایه گذار کشور تایوان جهت تجارت و بررسی فرصت های سرمایه گذاری در افغانستان، اتاق تجارت وصنایع افغانستان را همکاری نماید.

وی همچنان یاد آور گردید که بعد از عقد این تفاهمنامه، هر دو نهاد با هم کنفرانس های تجارتی، نمایشگاه ها و سایر فعالیت های اقتصادی را روی دست می گیرد تا بتواند روابط اقتصادی و تجارتی افغانستان و تایوان را توسعه دهند.

آقای مومند افزود: زعفران، قالین، میوه تازه و خشگ، سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی از جمله اقلام صادراتی افغانستان بوده که می تواند به کشور تایوان صادر گردد.

وی همچنان افزود که افغانستان سالانه به ارزش میلیون ها دالر مواد کیمیاوی، ادویه طبی، پرزه جات موتر، ماشین الات برقی و سایر اجناس تایوانی وارد می کند اما به دلیل اینکه تجار افغان مستقیماً با تجار تایوان در تماس نبوده این اجناس اکثراً از کشور ثالث خریداری و وارد افغانستان می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.