• انتشار: 10 مارس 2019
  • ساعت: 14:37
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33016
پرینت

ابوبکر البغدادی از خط مقدم جنگ در سوریه گریخته‌است

ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش، در پی تنگ شدن حلقه محاصره از سوی نیروهای تحت حمایت امریکا در منطقه «باغوز» سوریه، خط مقدم جنگ را رها و به مکانی نامعلوم گریخته است.

جنگ‌جویان داعشی که به نیروهای دموکراتیک سوریه پیوسته‌اند، می‌گویند ابوبکر البغدادی از خط مقدم نبرد پا بیرون کشیده است. به گفته این جنگ‌جویان، آقای البغدادی از بیم آن‌که اسیر و یا کشته نشود، به مکانی نامعلوم گریخته است.

حلقه محاصره نیروهای دموکراتیک در اطراف آخرین پایگاه جنگ‌جویان داعش در منطقه باغوز با گذشت هر روز تنگ‌تر می‌شود. این منطقه در کنار دریای فرات، در مرز با عراق قرار دارد.

فقدان رهبری در میان جنگ‌جویان داعش، باعث شکاف‌های عمیق میان این جنگ‌جویان شده است. شماری از این جنگ‌جویان به نیروهای دموکراتیک سوریه که از حمایت امریکا برخوردار هستند، پیوسته‌اند.

پیش از این بارها خبر مرگ ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش، پخش شده است. با این حال، او هنوز زنده است و گفته می‌شود که هر روز محل اقامت خود را در مرز میان عراق و سوریه تغییر می‌دهد. آقای البغدادی در کنار زخمی شدن در جریان حملات نیروهای امریکایی، از بیماری شکر و هم‌چنان فشار بلند خون رنج می‌برد. آخرین پیام صوتی رهبر این گروه در ماه آگست سال گذشته میلادی همگانی شده بود.

تخمین شده است که در حال حاضر بین ۲۸ تا ۳۲ هزار جنگ‌جوی داعش در گوشه و کنار خاورمیانه فعالیت دارند. گفته می‌شود که ابوبکر البغدادی در اوج قدرت این گروه در سوریه و عراق، بر سرنوشت جمعیت نزدیک به ۸ میلیون نفر حاکم بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.