سیاست

ابراز نگرانی ایران از گسترش حملات تروریستی در افغانستان

خبرگزاری مهر ایران گزارش کرده است که حسین امیرعبداللهیان وزیرخارجه ایران روز پنجشنبه (۲۹ میزان) با مولود چاووش اوغلو همتای ترک خود در یک گفتگوی تلفنی نسبت به افزایش و گسترش حملات تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی کرد.

آقای امیرعبداللهیان ضمن محکوم نمودن حملات تروریستی در افغانستان بویژه حمله های اخیر بر نمازگزاران مساجد قندهار و قندوز، به نشست هفته آینده وزرای خارجه کشورهای همسایه افغانستان در تهران اشاره کرد و آن را فرصت مناسبی برای تبادل نظر میان کشورهای همسایه افغانستان عنوان کرد.

وی گفت که این نشست به منظور یافتن راه حلی برای با ثبات سازی افغانستان و عدم جلوگیری از گسترش تروریسم و خشونت در افغانستان مفید است.

وزیر خارجه ترکیه نیز در این گفتگوی تلفنی نگرانی اش را نسبت به افزایش رویدادهای تروریستی در افغانستان ابراز کرد و او نیز بر لزوم انجام اقدامی عملی برای جلوگیری از وقوع رویدادهای تروریستی و تشکیل دولتی همه شمول و تلاش برای مبارزه با فعالیت های گروه های تروریستی به شمول داعش در افغانستان تاکید کرد.

ترکیه عضو پیمان ناتو است و در زمان حضور نیروهای خارجی در افغانستان، این کشور نیز نیروی نظامی در افغانستان مستقر کرده بود.

همچنین صحبت ها و تلاش های فراوانی شده تا ترکیه مسئولیت کنترل و مدیریت میدان هوایی کابل را بر عهده بگیرد، که تا حدودی این قضیه نهایی و نزدیک نیز شده بود؛ که اما با سقوط دولت پیشین و روی کار آمدن طالبان، رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور گفت تا زمانی که دولتی همه شمول در افغانستان شکل نگیرد، احتمال مذاکره بر سر نحوه مدیریت میدان هوایی کابل منتفی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا