• انتشار: ۱۶ اسد ۱۳۹۹
  • ساعت: ۰۴:۱۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 46661
پرینت
در بحبوحه موفقیت احتمالی توافق نامه صلح امریکا با طالبان

آی اس آی پاکستان به دنبال یک گروه تروریستی جایگزین برای طالبان می گردد

به گفته برخی منابع ارشد در امنیت ملی افغانستان، پاکستان در صدد یافتن یک گروه مسلح تروریستی دیگر می باشد تا اگر تحت فشار امریکا مذاکرات بین الافغانی به نتیجه رسید، این گروه را جایگزین طالبان در افغانستان کند.

براساس افشاگری این منابع، رئیس جمهور غنی در گفت و گوی تلفنی دو روز پیش خود با نرندا مودی، نخست وزیر هند، که به مناسبت عید سعید قربان انجام شد، این موضوع را مطرح کرده است.

در ملاقات با سفیر هند در کابل نیز موضوع فوق مطرح شده  و داکتر حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، نیز در جریان موضوع قرار گرفته است.

داده های اطلاعاتی «بال تحقیق و تحلیل» هند در سال جون ۲۰۱۹ نیز نشان داد در صورت به نتیجه رسیدن توافق نامه صلح امریکا و طالبان و به دنبال آن خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، پتانسیل حملات تروریستی در درده کشمیر افزایش خواهد یافت. این سازمان استخباراتی هند نسبت به نفوذ تروریستان طالب از پاکستان به کشمیر هشدار داده بود.

سازمان تحقیقات ملی هند(ان آی ای) نیز تایید کرد یک تبعه هندی که در سال ۲۰۱۶ به همراه همسرش ناپدید شده بودند یکی از مهاجمان حمله به زندان مرکزی ولایت ننگرهار بود. سه تبعه هندی که در میان یازده مهاجم حمله به زندان مرکزی ننگرهار حضور داشت از سوی دولت اسلامی عراق(داعش) و داعش شاخه خراسان با نام های «رواحه الهندی، ابو نوحه الهندی و دکتر ابو حیان الهندی» معرفی شدند.

عکسی که داعش از یازده مهاجم حمله به زندان مرکزی ننگرهار منتشر کرد شامل «چهار تاجیک، سه هندی، سه افغان و یک پاکستانی» بود.

باید گفت حمله مهاجمان داعشی به زندان مرکزی ننگرهار که بیست ساعت طول کشید نزدیک ۲۹ کشته و ۵۰ زخمی برجای گذاشت. در میان ۱۷۹۳ زندانی محبوس در زندان مرکزی جلال آباد برخی چهره های برجسته داعش نیز وجود داشت. طی این حمله نزدیک ۱۵۰۰ زندانی تلاش کردند فرار نمایند اما دوباره دستگیر شدند. ۳۱۱ زندانی دیگر هنوز مفقود می باشند.

به گفته امنیت ملی افغانستان بسیاری از جنگجویان طالبان پاکستان و داعش شاخه خراسان احتمالا در میان زندانی های ناپدید شده وجود دارند.

به نقل از رسانه های هندی، یکی از سه تبعه هندی که در میان یازده مهاجم حمله به زندان مرکزی ننگرهار وجود داشت، داکتر ایجاز کلوکیتیا پوراییل نام داشت و عضو گروه داعش بود.

نام او در فهرت تحت تعقیب آژانس تحقیقات ملی هند (NIA) وجود داشت.

پوراییل پس از آن شناسایی شد که داعش عکسی از یازده مهاجم بر زندان ننگرهار را منتشر کرد.

پوراییل تنها شهروند هندی از میان مهاجمان است که چهره اش در عکس های گروه داعش قابل دید است. دو تبعه دیگر هند ماسک پوشیده اند.

او از سال ۲۰۱۶ به اتهام پشتیبانی از داعش در هند تحت تعقیب بود. رفیله خانم پوراییل نیز در همین سال با کودک خردسالش هند را به مقصد ننگرهار ترک کرد تا به گروه داعش بپیوندد. رفیله با کودکش هم اکنون در کابل زندانی اند. او همراه با ۲۴ تبعه هندی دیگر در نوامبر سال گذشته میلادی بازداشت شد.

آژانس تحقیقات ملی هند در تلاش است دو تبعه هندی دیگر که در حمله به زندان مرکزی ننگرهار دست داشتند را شناسایی کند. این آژانس می گوید دو تبعه هندی دیگر نیز به احتمال زیاد باید از منطقه کاسارگاد ولایت کرالا باشند.

دکتر ایجاز کلوکیتیا، الیاس ابو رواحه الهندی کیست؟

در جولای ۲۰۱۶، پنج خانواده هندی طی دادخواستی به وزیر ارشد پینارای ویجیان خواهان پیدا کردن اعضای گمشده خود شدند. یکی از این افراد گم شده یک دکتر بیست و هشت ساله به نام دکتر ایجاز کلوکیتیا از منطقه پادانا بود. ایجاز در چین طب خوانده بود و پس از بازگشت به هند در روستای آبا و اجدادی اش در یک مرکز بهداشت اولیه کار می کرد. همسر دکتر ایجاز یک دندان پزشک بود و همراه او در کوزیکود کار می کرد.

در بیست و هشت می همان سال و درست پس از ناپدید شدن دکتر ایجاز و همسرش نزدیک به چهار تن از خویشاوندان دکتر ایجاز نیز مفقود شدند. در ادامه مشخص شد که نزدیک به بیست و یک جوان از منطقه کاسارگاد ولایت کرالا مفقود شده و در افغانستان به داعش شاخه خراسان پیوسته اند. این افراد قبل از پیوستن به داعش از طریق رسانه های اجتماعی به جذب در گروه های تندرو علاقه مند شده بودند.

براساس تحقیقات انجام شده روی موضوع، دکتر ایجاز فرزند ابو رحمان پارامبث و ساکن منطقه پادانا در کاسارگاد ایالت کرالا همراه با همسرش رفیله و پسرش حیان ابو رحمان در سوم جون سال ۲۰۱۶ هند را به مقصد افغانستان و برای پیوستن به داعش ترک کرد.

همسر دکتر ایجاز در افغانستان یک فرزند دختر به دنیا آورد که نامش را فاطمه گذاشتند. رفیله و دو فرزندش هم  اکنون در زندان امنیت ملی افغانستان به سر می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.