• انتشار: 16 مارس 2019
  • ساعت: 11:34
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33154
پرینت
دبیرکل ناتو:

آینده مأموریت ناتو در افغانستان به نتایج مذاکرات صلح با طالبان بستگی دارد

ینس ستولتنبرگ، دبیر کل ناتو، روز گذشته حین ارایه گزارش سالانه ناتو در شهر بروکسل پایتخت بلجیم گفت ناتو تا سال ۲۰۲۴ میلادی در افغانستان باقی خواهد ماند و به ماموریت خود ادامه خواهد داد.

وی بیان داشت آینده ماموریت نظامی ناتو در افغانستان به نتایج مذاکرات صلح با طالبان بستگی دارد.

سرمنشی ناتو تصریح کرد: «ما در افغانستان خواهیم بود و به حمایت از ماموریت آموزشی، کمک و مشوره دهی و همچنان در راستای حمایت مالی ادامه خواهیم داد. در حقیقت ما یک تعهد تازه داریم که به حمایت خود الی سال ۲۰۲۴ ادامه بدهیم. ما در افغانستان استیم تا نگذاریم که این کشور یک بار دیگر به یک پناهگاه مصئون به تروریستان بین المللی مبُدل شود و البته این یکی از مسایلی کلیدی است که اکنون در گفتگو‌ها با طالبان روی آن بحث می‌شود.»

وی با اشاره به مذاکرات نمایندگان امریکا و طالبان پیرامون صلح افغانستان گفت برای رسیدن به توافق نهایی میان طالبان و امریکا، به زمان بیشتری نیاز است.

آقای ستولتنبرگ بیان داشت: میزان حضور نظامی ناتو در آینده بیشتر وابسته به نتایج این گفتگوها است. هنوز برای پیش بینی نتایج این گفتگوها بسیار زود است. هنوز تا نهایی شدن توافقات صلح، کارهای زیادی باید انجام شود.

باید گفت هم‌اکنون حدود ۱۶ هزار سرباز خارجی – ۱۴ هزار سرباز امریکایی و ۲۰۰۰ سرباز ناتو – در چارچوب ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان حضور دارند.

در ماه‌های اخیر، نمایندگان طالبان و امریکا روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان مذاکرات طولانی داشته اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.