• انتشار: 10 می 2020
  • ساعت: 12:39
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 44157
پرینت

آیا چرس از ابتلا به ویروس کرونا جلوگیری می کند؟

پژوهشگران کانادایی گمان می کنند گیاه شاهدانه یا چرس ممکن است از سرایت ویروس کرونا جلوگیری کند. آنها پس از تحقیقات و استفاده آزمایشی آن برای درمان سرطان و بیماری التهاب روده به این نتیجه رسیدند.

همزمان با اینکه تلاش های جهانی برای یافتن شیوه درمانی و واکسنی برای مقابله با ویروس کرونا و بیماری کویید۱۹ جریان دارد، برخی ها نیز روش های سنتی و طب گیاهی را پیش می گیرند.

در برخی موارد از داروهایی کار گرفته می شود که برای درمان دیگر بیماری ها استفاده می شوند؛ مثلا “رمدیزیور” که برای درمان ایبولا تولید شده است.

در آلمان برای ساختن واکسن ویروس کرونا روی داروهایی تحقیق و امتحان می شود که برای ایمونولوژی یا ایمنی شناسی تومور های خبیثه یا سرطانی ساخته شده اند.

محققان فرانسوی به این اشاره می کنند که نیکوتین یا استفاده از سگرت که معمولا برای صحت انسان خطرناک است، ممکن است برای درمان ویروس جدید کرونا کارساز باشد و حالا در کانادا اخباری نشر شده که گویا در گیاه چرس ماده ای موجود است که از حجرات بدن در برابر ابتلا به ویروس جدید کرونا محافظت می کند.

فرض کنیم اگر این تحقیق تایید شود، شاهدانه نیز می تواند مانند نیکوتین تاثیر بگذارد. داکتر ایگور کوالچوک، پروفیسور زیست شناسی در دانشگاه لیتبریچ در کانادا به دویچه وله گفت: «این نتیجه از تحقیق روی بیماران آرتروز، التهاب استخوان، بیماران مبتلا به موربوس کرون، بیماری های معده، سرطان و سایر بیماری ها به دست آمده است».

نقاط اتصال مسدود می شوند

محققان معتقدند که با توجه به تأثیر مشکوک نیکوتین بر روی ویروس کرونا، برخی از مواد تشکیل دهنده شاهدانه توانایی ویروس کرونا را برای ورود به سلول های ریه ها در جای های کاهش می دهد که شاخک های این ویروس به آن وصل شده، تکثیر و گسترش می یابد.

کوالچوک و همکارانش در مقاله مقدماتی شان نوشته اند که هنوز این آزمایش توسط همکاران تحقیقاتی مورد بررسی قرار نگرفته است. اما او به این تاکید کرده که یک نوعی گیاه چرس تولید شده توسط گروه تحقیقاتی وی به طور مؤثری مانع ورود ویروس به بدن انسان می شود.

کوالچوک در این مقاله تحقیقی اش نوشته که ویروس جدید کرونا برای ورود به سلول نیاز به “گیرنده” دارد. این گیرنده به عنوان “انزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین شماره دو یا “ای سی ای دو” شناخته می شود. در بافت ریه ها و در مخاط دهان و بینی، کلیه ها یا گرده ها، بیضه ها و دستگاه گوارش “ای سی ای دو” مشاهده می شود.

بر اساس تحقیق این گروه پژوهشگر کانادایی، چرس می تواند “ورودی” گیرنده های “ای سی ای دو” را تغییر دهد. این امر باعث می شود میزبان انسانی کمتر مستعد به ابتلا به ویروس کرونا و از آن آسیب پذیر باشد و خطر عفونت را کمتر می کند. پروفیسور زیست شناسی کوالچوک توضیح داد: «وقتی گیرنده “ای سی ای دو” در بافت مالیکول وجود نداشته باشد، ویروس نمی تواند به آن داخل شود».

 چرس خانگی کافی نیست

برخی از داکتران از چرس طبی برای درمان برخی از بیماری ها کار می گیرند؛ از تهوع تا زوال عقل…اما این را باید در نظرداشت که چرس طبی چرسی نیست که معمولا در کشتزارها کاشته می شود. این گونه ها به خاطر ماده روانگردان “تی اچ سی” شان مشهور هستند.

اما تخم چرس طبی در لابراتوارها دستکاری شده، تحت نظر محققان کاشته، رشد و نمو می کند و نوعی موادی را دارد که برای درمان بیماری های روانی نیز از آن استفاده می شود.

محققان کانادایی مستقر در البرتا فعلا روی گونه “ساتیوا” از گیاه شاهدانه تمرکز کرده اند که دارای مقادیر زیادی “سی بی دی” یا کانابینوئید ضد التهاب دارد که علاوه بر “تی اچ سی” از دیگر مواد کیمیایی اصلی موجود در شاهدانه است. کوالچوک گفت: «شاهدانه ای که ما تولید کرده ایم، حاوی مقدار زیادی “سی بی دی” یا ارزش “سی بی دی/ تی اچ سی” است و شامل مواد مخدر روانگردان نمی شود؛ به همین دلیل برای مقاصد درمانی می تواند مقدار بیشتری از آن را برای انسان تجویز نمود».

محققان کانادایی بیش از ۸۰۰  نوع شاهدانه با مقادیر بالای “سی بی دی” ایجاد کرده و ۱۳ عصاره را شناسایی کرده اند که معتقدند “ای سی ای دو” را در این ورودی گیرنده های سلول انسانی تعدیل می کنند. اما این دانشمندان به این اشاره می کنند که برای تکمیل این تحقیق و به دست آوردن نتیجه بهتر باید سرمایه گذاری بیشتری روی این بخش تحقیقاتی صورت بگیرد.

نوت: دویچه وله این گزارش را براساس تحقیقات آزمایشگاهی دانشمندان کانادایی نوشته و به هیچ وجه پیشنهادی برای استفاده از چرس یا مشتقات کانابیس برای وقایه از ویروس کرونا یا درمان بیماری کویید۱۹ ندارد.

دویچه وله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.