• انتشار: 11 می 2020
  • ساعت: 01:47
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44193
پرینت

آیا غنی و عبدالله به توافق نزدیک شده اند؟

بعد از چندین ماه تنش میان محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله روی نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته در افغانستان، اکنون احتمال توافق سیاسی میان دو طرف به وجود آمده است.

منابع نزدیک به عبدالله عبدالله تایید می‌کند که تیم ثبات و همگرایی به یک توافق سیاسی با ارگ ریاست جمهوری افغانستان برای یک حکومت مشارکتی نزدیک شده است.

امید میثم، معاون سخنگوی عبدالله عبدالله به طلوع نیوز گفته که تلاش‌ها برای رسیدن به یک توافق سیاسی میان ارگ و سپیدار جریان دارد و آینده نزدیک این تلاش‌ها نتیجه خواهد داد. آقای میثم افزود که مذاکرات میان دو طرف در روزهای اخیر پیشرفت‌های خوبی داشته است.

یکی از خواسته‌های عبدالله این است که رتبه مارشالی به جنرال دوستم یکی از هوادان تیم ثبات و همگرایی داده شود؛ درخواستی که با مخالفت سیاسیون افغان مواجه شده است.

بکتاش ایشچی، نماینده پارلمان افغانستان به دویچه وله گفت: «جنرال دوستم یک جنایتکار است و چندین پرونده جنایی و نقض حقوق بشری در محاکم افغانستان و محکمه بین المللی لاهه ثبت دارد. نباید یک رتبه برجسته نظامی به معامله سیاسی گرفته شود و به یک جنایتکار اهدا گردد».

فرزند احمد ایشچی که یکی از متضررین جنرال دوستم می‌باشد، نامه سرگشاده ای به ارگ ریاست جمهوری افغانستان فرستاده که در آن خواسته شده رتبه مارشالی به جنرال دوستم اهدا نشود. این نماینده پارلمان افغانستان گفت: «من می دانم که چرا جنرال دوستم خواهان اخذ رتبه مارشالی است و اگر وی مارشال افغانستان شود، دیگر نظام عدلی و قضای افغانستان توانایی رسیدگی به پرونده‌های جنایی وی را به عنوان یک مارشال نظامی نخواهد داشت. حکومت افغانستان این حق را ندارد که بدون معیارهای نظامی رتبه مارشالی را به یک فرد اهدا کند.» ایشچی تاکید کرد جنرال دوستم تلاش می کند از رفتن به محکمه مصئون باشد.

از سوی دیگر کمال ناصر اصولی، نماینده دیگر پارلمان افغانستان به دویچه وله گفت: «افغانستان کارخانه تولید رتبه مارشالی نیست که این رتبه به معامله سیاسی گرفته شود و به یک فرد اهدا گردد». اصولی تاکید کرد کسی که رتبه مارشالی را کسب می‌کند باید معیارهای مشخص و لازم را داشته باشد اما در افغانستان چنین فردی وجود ندارد: «اگر امروز به اساس یک معامله سیاسی جنرال دوستم رتبه مارشالی را کسب کند، فردا افراد دیگر نیز خواهان دریافت این رتبه می‌شوند.»

پیری مایدون، سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان گفته است پایان تنش میان عبدالله و غنی برای بهبود وضعیت افغانستان یک ضرورت جدی است و این دو سیاستمدار افغان به یک توافق نزدیک شده اند: «ما شنیده ایم که گفتگوها میان دو طرف روی یک توافق بسیار نزدیک شده اند. مالکیت این توافقنامه را افغان‌ها به دوش خواهند داشت، بدون دخالت جامعه جهانی.» اما مایودین تاکید کرد افغان‌ها با مشکلات متعدد مواجه اند و زمان زیادی وجود ندارد.

به اساس طرح توافقنامه میان عبدالله و غنی، ۱۲ وزارت، ریاست شورای عالی مصالحه، چندین سفارت و چندین ولایت به تیم عبدالله واگذار می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.