سیاستِتیتر یک

آیا روسیه آماده حمله به افغانستان است؟

ماه گذشته روسیه چندین رزمایش نظامی مشترک با تاجیکستان که هم مرز با افغانستان است برگزار کرد و گفته می شود علاوه بر بمب افکن های توپولف ام ۲۲، هزاران سرباز، وسایط نظامی کاملا مجهز و دیگر تجهیزات اکمالاتی که برای این رزمایش ها اعزام گردیده بودند، پس از اتمام رزمایش در محل مانده اند.

اما هم اکنون بر اساس گزارش ها، روسیه چندین فروند بمب افکن دیگر در پایگاه هایش در کشورهای ازبکستان و ترکمنستان اعزام کرده است.

کارشناسان دراین باره می گویند که گرچه بر اساس گفته های مقامات در سفارت روسیه در کابل، مذاکرات سازنده ای میان آنها و طالبان هم اکنون در جریان است، اما همچنان روسیه نمی خواهد گزینه نظامی را در صورت تغییر رفتار طالبان کنار بگذارد.

برخی کارشناسان دیگر اما معتقدند اعزام این بمب افکن ها و تجهیزات نظامی علاوه بر آنکه اقدامی بازدارنده هست، اقدامی برای مراقبت از تاجیکستان نیز محسوب می گردد زیرا طالبان در طول تاریخ نشان داده اند که به این کشور نظر دارند.

از طرفی دیگر سران کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (روسیه، تاجیکستان، بلاروس، ارمنستان، قرقیزستان و قزاقستان «ازبکستان نیز در نظر دارد به این سازمان بپیوندد») روز گذشته (دوشنبه) در یک نشست آنلاین نگرانی خود را نسبت به حضور گروه داعش در افغانستان ابراز کردند.

به گفته ی آنها، این حقیقت که گروه داعش همچنان در افغانستان حضور دارد یک تهدید جدی محسوب می گردد.   

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه گفت در حال حاضر جلوگیری از نفوذ اسلام گرایان افراطی از خاک افغانستان و همچنین مبازره با قاچاق مواد مخدر و جذب شهروندان کشورهای آسیانه میانه به گروه های افراطی اهمیت ویژه ای دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا