• انتشار: 8 اکتبر 2015
  • ساعت: 14:12
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 3288
پرینت
انستیتوت طبی فرانسه برای کودکان:

آگاهی و آموزش بهترین راه برای کاهش مرگ و میر مادران و کودکان است

انستیتوت طبی فرانسه برای کودکان به منظور کاهش مرگ و میر کودکان و مادران پنجمین نشست عملی خود را با حضور تعداد زیادی از پزشکان و مقام های بلند رتبه دولتی برگزار کرد. این نشست امروز آغاز شد و تا فردا ادامه دارد.

عبدالله فهیم، رئیس اجرایی انستیتوت طبی فرانسه برای کودکان امروز (پنجشنبه) در این نشست گفت: “برگزاری چنین نشست های باعث تبادل تجربه و اگاهی داکتران برای کاهش مرگ و میر کودکان می شود.”

آقای فهیم افزود، انستیتوت طبی فرانسه برای کودکان، برای بهبود وضعیت مادران و کودکان و کاهش مرگ و میر آنان در سال جاری حدود ۱۴۰ تحقیق علمی انجام داده است.

به گفته وی مرگ و میر کودکان و ماداران در ۱۴ سال پیش از ۱۰۰ هزار ولادت سالم ۶ هزار بود که این مقدار در سال جاری به ازای هر ۱۰۰ هزار ولادت سالم به ۳۲۷ تن رسیده است.

آقای فهیم اظهار کرد که آمارهای ارایه شده امیدوار کننده است ولی بسنده نیست و باید بیشتر از این تلاش کرد.

این مرکز بر این باور است که با اگاهی دادن و آموزش شهروندان می توان به صورت چشمگیری از مرگ و میر کودکان و مادران جلوگیری کرد.

نور جهان ماهوانی، نماینده دیپلماتیک شبکه آقاخان نیز در این نشست تصریح کرد که شبکه آقاخان نیز در راستای کاهش مرگ و میر کودکان به تلاش های خود ادامه خواهد داد.

خانم ماهوانی افزود، این شبکه با همکاری انستیتوت طبی فرانسه برای کودکان، برنامه های اکمال تخصص و خدمات اولیه صحی برای کاهش مرگ و میر کودکان روی دست گرفته است.

وی اضافه کرد که در آینده نیز، برای جلوگیری از مرگ و میر کودکان؛ زمینه دسترسی به آب صحی، تغذیه سالم، اموزش برای نرسنگان و خدمات صحی بهتر را فراهم می کنیم.

گفتنی است که در این نشست، علاوه بر پزشکان برخی از مقام های بلند رتبه دولتی، سفیر کشور فرانسه و وزیر تحصیلات عالی نیز حضور داشت.

جان میشل مارلود، سفیر فرانسه گفت، برای پیشرفت خدمات صحی کودکان و مادران برنامه ارتقای ظرفیت و نظارت از نهادهای صحی بسیار مهم است.

آقای مارلود ضمن اظهار تاسف به منظور بمباران شفاخانه پزشکان بدون مرز اضافه کرد که کشورش در عرصه صحت به کمک هایش ادامه خواهد داد.

فریده مومند، وزیر تحصیلات عالی نیز در این نشست بر اموزش تاکید کرد و گفت که بیاموزیم و بیاموزانیم تا از معظلی که گریبان گیر ماست رهایی یابیم.

انستیتوت طبی فرانسه برای کودکان یک مرکز طبی است که طی کمتر از یک دهه اخیر بیش از ۲ هزار عملیات های قلبی و برای بیش از ۳ میلیون تن دیگر خدمات صحی ارایه کرده است.

لازم به ذکر است که این مرکز آموزش های علاوه بر اکمال تخصص، برای ۷۰۰ تن از کارمندان خود زمینه اموزش های حرفه ای را نیز دایر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.