اجتماعی

آموزشگاهی مخصوص بانوان در بدخشان فعالیت خود را آغاز کرد

پس از تحولات سیاسی اخیر در کشور و مسدود ماندن دروازه های مکاتب و دانشگاه ها به روی دختران و همچنین مشکل طالبان با نظام تعلیمی مشترک، بانویی در بدخشان آموزشگاه مخصوصی برای بانوان ایجاد کرد.

آموزشگاه بانوان در لیسه «نسوان الجهاد» واقع دشت شهدا ناحیه ششم شهر فیض آباد مرکز ولایت بدخشان ایجاد گردیده است.

خانم آمنه مسوول آموزشگاه بانوان در بدخشان است.

وی می گوید این آموزشگاه را فقط برای بانوان ایجاد نموده است تا دختران بدخشان از درس و تعلیم خود عقب نمانند.

آمنه هدف از ایجاد این آموزشگاه را زمینه سازی برای ترقی و پیشرفت استعدادهای بانوان بدخشان بیان می کند و باورمند است که در شرایط دشوار امروزی ایجاد این نهاد آموزشی به دختران که از رفتن به درس و تعلیم باز مانده اند کمک می کند.

در همین حال، محمد ظاهرزاهد استاد بخش ریاضی این آموزشگاه از تدابیر ویژه ای نظر به شرایط اقتصادی مردم بدخشان در این آموزشگاه سخن می زند.

وی می گوید بانوان با پرداخت حق فیس ناچیزی می توانند در این آموزشگاه شامل شوند و به آموزش بخش های ریاضی، انگلیسی، خوش نویسی، فن بیان و دیگر علوم ساینسی بپردازند.

همچنین در این آموزشگاه افرادی که توان پرداخت فیس را ندارند به گونه رایگان پذیرفته می شود.

شماری از بانوان بدخشان از آغاز فعالیت این آموزشگاه استقبال کرده و آن را یک گام به پیش بیان می کنند.

مریم و فریبا دو دانش آموز این نهاد آموزشی، ایجاد این آموزشگاه را از لحاظ اقتصادی و نزدیک بودن فاصله راه برای دخترهانم ها بهتر می دانند و تاکید دارند که نهادهای آموزشی خاص برای بانوان باید بیشتر ایجاد گردد زیرا در شرایطی که طالبان نظام مختلط آموزشی را ممنوع اعلام کرده است، این قشر از جامعه از درس و تعلیم باز نمانند.

در همین حال مسئولان محلی طالبان در بدخشان می گویند که مخالف آموزش دختران نبوده و روی یک سیستم منظم تعلیمی کار می کنند تا بانوان با رعایت پالیسی امارت اسلامی به دروس خود حاضر شوند.

پس از تغییر نظام این نخستین آموزشگاه است که مخصوص بانوان در بدخشان ایجاد گردیده است؛ پیش از این در تمام آموزشگاه های این ولایت پسران و دختران به گونه مختلط به درس و تعلیم می پرداختند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا