امنیت و جرایم

آمریکا ۳۰ کارخانه هیروئین طالبان را نابود ساخت

 

کولونل «کن فالکنر» یک سخنگوی ماموریت حمایت قاطع ناتو در ایمیلی به بریبریت نیوز گفته است: «از اولین حملات هوایی مان تقریبا سه ماه پیش ما منابع مالی طالبان را هدف قرار داده ایم. طی عملیات های مشترک مان بیش از ۳۰ کارخانه هیروئین این گروه نابود شده که تقریبا بیش از ۲۰ میلیون دالر به این گروه زیان مالی رسیده و نزدیک به ۸۰ میلیون دالر از رقم قاچاق مواد مخدر کاهش یافته است.»

او افزود: «بخاطر داشته باشید که این تنها شروع کار ما است. به علاوه واحد مبارزه علیه مواد مخدر افغانستان همزمان دو عملیات ضد بازار فروش مواد مخدر طالبان راه اندازی کرد.»

لازم به ذکر است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا پس از آنکه استراتژی جدید کشورش در قبال افغانستان را اعلام کرد، صلاحیت بیشتری به نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان داد تا منابع مالی طالبان را هدف قرار دهند.

اداره آمریکایی نظارت از فرایند بازسازی افغانستان یا سیگار در گزارشی نوشته بود که سه الی چهار روز طول می کشد تا یک کارخانه پروسس هیروئین از سوی طالبان ایجاد گردد، اما فالکنر اصرار دارد که هدف قرار دادن این کارخانه ها موثر تر از هدف قرار دادن زمین های تحت کشت مواد مخدر می باشد.

سیگار از سویی اما می نویسد که استفاده از حملات هوایی برای هدف قرار دادن کارخانه های پروسس هیروئین طالبان بسیار پر هزینه برای مالیات دهندگان آمریکایی می باشد، در حالیکه بازسازی یک کارخانه برای طالبان هم آسان و هم ارزان قیمت است.

جان ساپکو در گزارش اخیرش نوشته است: «هزینه اجرای عملیات یک هواپیمای اف ۲۲ به مدت یک ساعت در حدود ۳۵ هزار دالر الی ۳۷ هزار دالر است؛ برای یک هواپیمای بی ۵۲ این رقم در حدود ۳۲٫۵ هزار دالر الی ۳۴ هزار دالر می باشد. برای اف ۱۸ نیز هر ساعت ۱۰ هزار دالر الی ۱۶ هزار دالر مصرف می گردد.»

فالکنر در پاسخ به اینکه چرا نیروهای آمریکایی بجای هدف قرار دادن زمین های تحت کشت مواد مخدر، اقدام به عملیات علیه کارخانه های پروسس مواد مخدر کرده است، گفت: «حملات هوایی عامدانه زمین های تحت کشت مواد مخدر را هدف قرار نمی دهد زیرا می خواهیم از آسیب رساندن به زمین های زراعی کشاورزان جلوگیری به عمل آید.»

 

وی همچنین گفت که هدف قراردادن رهبری طالبان، منابع مالی، آموزش دهندگان آنها و دیگر عناصر لوجیستکی این گروه از عناصر برجسته استراتژی دونالد ترامپ برای افغانستان می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا