سیاستِتیتر یک

آمریکا: چین به دنبال کنترل پایگاه هوایی بگرام است

نیکی هیلی سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد می گوید زمان آن رسیده که دولت جو بایدن تعامل با متحدان کلیدی اش مانند هند، جاپان، استرالیا، اسرائیل را بیشتر کند و مراقب رفتارهای چین از نزدیک باشند زیرا چین به دنبال کنترل پایگاه هوایی بگرام در افغانستان است.  

خانم هیلی به فاکس نیوز گفته “اولین چیزی که باید دولت آمریکا انجام دهد این است که با متحدانش چه تایوان، چه استرالیا، جاپان، اسرائیل و یا هند فورا وارد عمل شده و به آنها اطمینان دهد که حامی شان هستیم و آنها نیز حامی ما هستند.”

وی اضافه کرد: “و دوم اینکه باید مطمئن شویم همچنان تلاش هایمان برای مبارزه علیه تررویسم در سراسر دنیا در جریان است زیرا با پیروزی روحی که نیروهای طالبان در افغانستان بدست آورده اند، از هر گوشه دنیا کمپاینی سراسری برای سربازگیری آنها بوجود می آید.”

سفیر پیشین آمریکا افزود: “باید مطمئن شویم که محافظت می شویم. باید مطمین شویم که امنیت سایبری ما قوی است چون بازیگرانی مانند روسیه همچنان به دنبال هک کردن ما هستند زیرا به آنها علاقه ای برای مبارزه متقابل از خود نشان ندادیم. باید مراقب چین باشیم زیرا به نظرم چین به زودی برای کنترل پایگاه هوایی بگرام اقدام می کند.”

نیکی هیلی همچنین گفت: “چین همچنین اقدامات دیگری در افغانستان انجام خواهد داد و تلاش خواهد کرد و پاکستان را قوی تر می سازد تا علیه هند مقابله کند. بنابراین، مشکلات زیادی سر راه ما است.”

خانم هیلی در صحبت هایش همچنین از سیاست خروج جو بایدن از افغانستان انتقاد کرد و گفت: “پایان صحبت های جو بایدن درباره سیاست خروج اش از افغانستان، آغاز ریاست جمهوری «غاز لنگان» او بود.”

او اضافه کرد: “او (جو بایدن) اعتماد همه نظامیان و متحدان مان را از دست داد؛ متحدان مان دیگر بدون حضور ما مذاکره می کنند زیرا آنها نمی دانند چرا ما داریم این کارهایی که در حال انجام آن هستیم را واقعا چرا انجام می دهیم. بایدن اعتماد تمام آمریکایی ها را از دست داد. به این واقعیت نگاه کنید که طالبان با میلیارد ها دالر تجهیزات مان پس از خروج نظامیان در سرک های افغانستان جشن می گیرند.”  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا