• انتشار: 5 اکتبر 2017
  • ساعت: 14:03
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24906
پرینت

آمریکا: هند بخاطر پاکستان به افغانستان سرباز اعزام نکرد

آمریکا گفته است که تصمیم هند برای اعزام نکردن سرباز به افغانستان بخاطر ملاحظات پاکستان است، زیرا اعزام سرباز از سوی هند می توانست به پیچیده تر شدن اوضاع منطقه دامن بزند.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا گفته است تصمیم هند برای اعزام نکردن سرباز به افغانستان بخاطر ملاحظات پاکستان است، زیرا اعزام سرباز از سوی هند می توانست به پیچیده تر شدن اوضاع منطقه دامن بزند.

وزیر دفاع آمریکا که در مقابل سنای این کشور صحبت می کرد، از مشارکت هند در افغانستان اظهار خرسندی کرد و گفت که دهلی نو رویکردی جامع برای حمایت افغانستان پیش گرفته است.

ماتیس گفت: “هند واقعا رویکردی جامع برای حمایت افغانستان پیش گرفته است. شما متوجه خواهید شد که اعزام سرباز از سوی هند به افغانستان می توانست به پیچیده تر شدن اوضاع منطقه دامن بزند.”

او افزود: “در تلاشیم تا این {استراتژی جدید آمریکا} یک استراتژی حساب شده باشد و نمی خواهیم که آنها {پاکستان} احساس کند که از سوی ارتشیان هند در خطر می باشند. این امر نیاز نیست.”

ماتیس همچنین خاطر نشان کرد که مرز تجاری باز میان پاکستان و هند می تواند به ثبات منطقه کمک کند. “اگر راهی برای دو کشور باشد تا راه های تجاری خود را باز کنند، بسیار به منطقه کمک می کند.”

به گفته ی وی، ثبات به دنبال اقتصاد می آید و همچنین ثبات اقتصاد را توانمند می سازد.

وزیر دفاع آمریکا گفت: “به نظر من هند می خواهد که این اتفاق بیفتد. اما این کار بسیار دشوار است، زیرا این نگرانی برای هند وجود دارد که مرزهای تجاری شان را با انتظار چیزی باز کنند، اما چیز دیگری وارد شود.”

رئیس پنتاگون همچنین در پاسخ به بعضی پرسش ها در خصوص نقش هند در افغانستان گفت، بخاطر سخاوتی که هند طی سال های گذشته از خود برای افغانستان نشان داده، هم اکنون این کشور تا حدودی قلب مردم افغانستان را به خود جذب کرده است. آنها قصد دارند که این رویکردشان را نه تنها ادامه داده بلکه گسترش نیز دهد.

آقای ماتیس گفت هند همچنین تمایل دارد تا تجهیزاتی که از دوران شوروی در افغانستان مانده است را با تجهیزات جدید آمریکایی عوض کند، اما این کار زمان نیاز دارد.

او روابط آمریکا با هند را بسیار مثبت خواند و گفت که هند و آمریکا شرکای ذاتی با برای یکدیگر هستند

ماتیس همچنین گفت که آمریکا نیاز ندارد تا هندی ها را قناعت بدهد که آمریکا پلان ها شرورانه ای برای منطقه هند-آرام دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.