• انتشار: ۱۲ میزان ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۰۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 24866
پرینت

آمریکا می گوید به زودی درباره سرنوشت دفتر طالبان در قطر تصمیم می گیرد

ایالات متحده آمریکا گفته است که به زودی در خصوص سرنوشت دفتر سیاسی طالبان در قطر تصمیم می گیرد.

پیش تر گزارش هایی مطرح شده بود که گویا دونالد ترامپ از محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور خواسته است تا دفتر سیاسی طالبان در قطر را تعطیل کند.

این گزارش با واکنش های شدید گروه طالبان مواجه شد و این گروه در بیانیه ای نوشت که دفتر سیاسی شان را در سال ۲۰۱۳ و به دنبال گفتگو و کسب رضایت از مقامات وقت آمریکا به منظور ایجاد یک راه ارتباطی میان طالبان و سازمان ملل و دیگر نهادهای بین المللی تاسیس کرده است.

شاه حسین مرتضوی سخنگوی رئیس جمهوری نیز چندی پیش گفته بود که طالبان تماس هایی را با دولت به منظور از سرگیری مذاکرات صلح دریافت کرده است.

وی اما تاکید کرد که این تماس ها از آدرس دفتر سیاسی طالبان در قطر نبوده است.

او افزود که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور با دفتر سیاسی طالبان در قطر گفتگو نمی کند زیرا به باور وی، دفتری که خارج از افغانستان باشد موثریت ندارد.

در همین حال، جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا که روز گذشته مقابل کمیته قوای مسلح سنای آمریکا برای دفاع از راهبرد جدید دونالد ترامپ حاضر شده بود، گفت که به دنبال آن است که ببیند چه کسی نمایندگی واقعی شورشیان طالبان را بر عهده دارد.

آقای ماتیس افزود: “من و ریکس تیلرسون وزیر خارجه {آمریکا} طی ۱۰ روز گذشته سه بار با یکدیگر در تماس بوده ایم. آقای تیلرسون می خواهد مطمئن شود که با نماینده واقعی طالبان روبرو هستیم. بنابراین، این تنها مسئله بودن یک دفتر نیست.”

وی در این جلسه همچنین به وضعیت نیروهای امنیتی افغانستان اشاره کرده و گفت که این نیروها برای اولین بار پس از ۱۶ سال در خط مقدم نبرد با دشمن قرار گرفته اند و آمار تلفات شان در حال کاهش است.

اما جنرال جوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز که در این جلسه حضور داشت، گفت که جنگ در افغانستان به بن بست رسیده است.

در همین حال، جان مک کین رئیس کمیته قوای مسلح سنای آمریکا، اطلاعات آقای ماتیس و جنرال دانفورد در خصوص جنگ افغانستان و عراق را ناکافی دانست و گفت تا زمانی که اطلاعات کافی بدست سنا نرسد، آنها پیشنهادات ترامپ برای بست های وزارت دفاع این کشور را تایید نخواهند کرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.