• انتشار: ۲ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۸:۴۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 26602
پرینت

آمریکا: طالبان اگر صلح می خواهند ابتدا باید با دولت کابل گفتگو کنند

آمریکا در واکنش به نامه سرگشاده گروه طالبان برای مردم آمریکا گفته است که این گروه اگر خواهان صلح است، ابتدا باید با دولت افغانستان وارد گفتگو شود.

وزارت خارجه آمریکا در واکنش به نامه سرگشاده طالبان به مردم آمریکا گفته است: «ما بیانیه طالبان را دیده ایم. اما هر زمان که آنها (طالبان) خشونت را کنار گذاشته و با دولت منتخب افغانستان وارد گفتگو شوند، می توانیم بفهمیم که آنها درباره گفتگوهای مسالمت آمیز جدی می باشند.»

لازم به ذکر است که گروه طالبان هفته گذشته در نامه ای سرگشاده به مردم آمریکا از آنها خواست تا با فشار آوردن به دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور و سناتوران آمریکایی جنگ و اشغال ۱۷ ساله در افغانستان را خاتمه بخشند.

دولت افغانستان اما در همین حال می گوید که طالبان اگر واقعا صلح می خواهند باید در ابتدا صداقت خود را با پایان بخشیدن حملات شان نشان دهند.

دواخان مینه پال معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفته است: «طالبان جنگ را آغاز کرده اند و همچنان ادامه نیز می دهند. اگر آنها صلح می خواهند ابتدا باید جنگ را متوقف کنند. آنها همچنان به کشتار غیرنظامیان ادامه می دهند. آنها باید جنگ را متوقف کرده و سپس با دولت افغانستان نه با آمریکایی ها وارد گفتگوهای صلح شوند.»

وزارت خارجه آمریکا همچنین در بیانیه ای گفته است: «بیانیه طالبان به تنهایی نمی تواند تمایلی از صلح را از سوی این گروه نشان دهد. حملات مرگبار این گروه در کابل بیش تر از کلمات سخن می گویند. در حال حاضر، تمامی جناح ها بجز طالبان آماده صلح به نظر می رسند.»

مقامات آمریکایی همچنین خاطرنشان کردند که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان بارها تکرار کرده که آماده آغاز گفتگوهای صلح است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.