امنیت و جرایم

آمریکا سال گذشته ۳۵۰ عملیات ضد تروریستی در افغانستان انجام داد

چارلز کلولند سخنگوی ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان می گوید که آمریکا سال گذشته نزدیک به ۳۵۰ عملیات ضد تروریستی علیه گروه های داعش و القاعده در افغانستان راه اندازی کرد و هم اکنون نیز قویا این ماموریت را دنبال می کند.

او گفت: “ما صلاحیت این را داریم که عملیات های گسترده ای برای شکست داعش و القاعده در افغانستان راه اندازی کنیم. ما قویا این ماموریت را دنبال می کنیم. سال گذشته، ۳۵۰ عملیات علیه این گروه های تروریستی راه اندازی کردیم و بیش از ۲۰۰ تن از اعضای القاعده را به هلاکت رسانده و یا دستگیر نمودیم. همچنین معتقدیم که حضور گروه داعش را نیز کاهش دادیم.”

وی افزود که شمار اعضای گروه داعش در افغانستان از ۳ هزار تن به یک هزار تن کاهش یافته و این گروه همچنین بیش از یک سوم از مناطق تحت کنترولش را از دست داده است.

دیگر مقامات در ناتو همچنین می گویند که گروه داعش پیش تر بیش از ۳ هزار شبه نظامی در اختیار داشت که عمدتا در ولایت ننگرهار و در ۱۰ تا ۱۱ ولسوالی این ولایت حضور داشتند. اما این گروه سال گذشته و پس از اینکه نیروهای آمریکا صلاحیت هدف قرار دادن داعش را نیز در افغانستان پیدا کردند، شمار شبه نظامیان اش از ۳ هزار تن پیشین به یک هزار تن کاهش یافته است و تنها در ۲ یا ۳ ولسوالی حضور دارند.

چارلز کلولند گفت “هم اکنون تقریبا یک هزار شبه نظامی گروه داعش در جنوب این ولایت حضور دارند. فکر می کنیم که هم اکنون این گروه فقط در ۲ یا ۳ ولسوالی حضور دارد.”

پیش تر مقامات نظامی خارجی در کشور گفته بودند که از ۹۸ گروه تروریستی خارجی که آمریکا به عنوان گروه های تروریستی یاد می کند، ۲۰ گروه در مناطقی از پاکستان و افغانستان حضور دارند و فعالیت می کنند.

آقای کلولند افزود “جامعه جهانی کاملا آگاه است که افغان ها پیشرفت های خوبی داشته اند، اما همچنان راه درازی در پیش دارند. از همین رو، ما باید متعهد بمانیم و تمرکزمان را به سوی تهدیدهایی که از سوی گروه های تروریستی می آیند معطوف کنیم.”

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا