• انتشار: 19 نوامبر 2016
  • ساعت: 10:40
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 15444
پرینت

آمریکا دیگر از روسیه برای افغانستان هلی کوپتر خریداری نمی کند

وزارت دفاع آمریکا در صدد است تا خریداری هلی کوپتری های (MI-17) از روسیه را برای افغانستان متوقف کند، و بجای آن هلی کوپترهای ساخت خود آمریکا را خرید کند.

پنتاگون به کنگره آن کشور گفته که در صدد است که دیگر از روسیه برای افغانستان هلی کوپتر خرید نکند، و در عوض هلی کوپترهای ساخت خود آمریکا (هلی کوپترهایی که در ایالت کنیتیکت آمریکا ساخته می شوند) را خرید کند.

کریس مورفی سناتور ایالت کنیتیکت آمریکا با بیان این موضوع پیش تر گفته بود “هرگز نخواهم فهمید که چرا دولت آمریکا پول های مالیات دهندگان آمریکایی را برای خرید هلی کوپتر برای افغانستان به روسیه می فرستد، در حالیکه روسیه از دولت بشار اسد در سوریه حمایت می کند و به اوکراین شرقی نیز تجاوز کرده است.”

او گفت “اگر پنتاگون قصد خرید هلی کوپتر دارد، این هلی کوپترها باید در داخل آمریکا ساخته شده باشند.”

در همین حال وزارت دفاع آمریکا نیز پیش تر و پس از خرید چند فروند هلی کوپتر روسی برای افغانستان گفته بود که به زودی هلی کوپترهای (سیکوروسکی بلاک واک) که در ایالت کنیتکت این کشور تولید می شوند را برای افغانستان خرید می کند.

از سویی دیگر، برخی تحریم های غرب علیه روسیه سبب شده تا تحویل هلی کوپتر و قطعات هلی کوپتر به افغانستان طی دو سال گذشته از سوی این کشور (روسیه) صورت نپذیرد.

روزا دلارو یک عضو مجلس آمریکا نیز در این باره می گوید “از آنجایی که تلاش های روسیه در خاورمیانه در مغایرت با سیاست های خارجی ما می باشد، زمان آن رسیده که ایالات متحده نیز به وابستگی اش به هلی کوپترهای ساخت روسیه برای افغانستان خاتمه دهد.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.