- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

آمریکا دو پایگاه بزرگ خود در افغانستان را حفظ می‌کند

پنتاگون برنامه کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ سرباز تا ۱۵ جنوری بنا به تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را مشخص کرده است.

خروج “شتابزده” نیروهای آمریکایی از افغانستان باعث ایجاد نگرانی‌هایی در واشنگنن و در ناتو شده که فرماندهی ماموریت قاطع را در افغانستان برعهده دارد.

به گزارش رویترز، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز گذشته در موسسه بروکینگز در واشنگتن جزئیات مربوط به کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان تا ۲۵۰۰ سرباز و ماموریت این نیروها در آینده را تشریح کرد.

آقای میلی گفت ارتش آمریکا همچنین به دو مأموریت اصلی خود در افغانستان ادامه خواهد داد؛ همکاری با نیروهای امنیتی افغان که در حال جنگ با شورشیان طالبان هستند و انجام عملیات‌های ضد تروریستی علیه شبکه‌های دولت اسلامی (داعش) و القاعده.

به گزارش رویترز آقای میلی نخواست که سیاست جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا در قبال افغانستان را پیش بینی کند، ولی او اضافه کرد که “آنچه بعد از آن پیش می‌آید، به عهده اداره جدید خواهد بود”.

آقای میلی در مورد محل پایگاه‌های آمریکایی معلوماتی ارایه نکرد.

هفته گذشته، روزنامه واشنگتن پست بعد از مصاحبه با شماری از مقام‌های آمریکایی و افغان نوشت که از زمان امضای توافقنامه صلح آمریکا با طالبان، حدود ۹ ماه پیش، “حداقل ده پایگاه” در سراسر افغانستان بسته شده است.

ژنرال‌های آمریکایی که سابقه خدمت در افغانستان را داشته اند و شماری از سناتوران و ناظران نسبت به پیامدهای احتمالی خروج شتابزده آمریکا بر روند صلح افغانستان هشدار می‌دهند.