• انتشار: ۱۹ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۰۳:۲۰
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 67569
پرینت

آمریکا خلبانان افغان را از تاجیکستان خارج کرد

آمریکا سرانجام پس از حدود سه ماه، خلبانان آموزش دیده افغانستان را که پس از سقوط دولت به تاجیکستان رفته بودند، از این کشور انتقال داد.

برخی منابع گفته اند آمریکا خلبان آموزش دیده افغان را که پس از سقوط دولت در کابل به تاجیکستان رفته بودند، روز گذشته (سه شنبه ۱۸ عقرب) از تاجیکستان خارج ساخت.

یک تن از این خلبانان هنگام سوار شدن بر یک هواپیما عکسی منتشر کرده و گفته است که هواپیما آنها را به امارات متحده عربی انتقال خواهد داد.

لازم به ذکر است که این خلبانان پس از فروپاشی دولت و ارتش در افغانستان و روی کار آمدن مجدد طالبان، با طیاره های نظامی به تاجیکستان رفتند که بلافاصله به محض ورود توسط مقام های تاجیکستان بازداشت شدند و از آن زمان تاکنون منتظر برنامه ای برای خروج شان از تاجیکستان از سوی آمریکا بوده اند.

پنتاگون تخمین زده که خلبان هایی که نیاز به تخلیه از تاجیکستان داشته اند به ۱۹۱ نفر می رسد، در حالیکه پیش تر تصور می شد که آنها ۱۵۰ نفر هستند.

این خلبانان پس از آن مورد توجه رسانه ها و اعضای کنگرس آمریکا قرار گرفتند که تصاویر و گفته هایی از وضعیت سخت این خلبانان در تاجیکستان منتشر گردید.

یکی از این خلبانان زن است که در ماه های آخر بارداری اش نیز قرار دارد.

این خلبان زن ماه گذشته گفته بود: «ما مانند پناهجو و یا مهاجر اینجا نیستیم، ما مانند زندانیان هستیم در اینجا. هیچ مدارک هویتی و هیچ راهی برای خرید و تهیه لوازم برای خودمان نداریم.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.