• انتشار: ۱۵ حوت ۱۳۹۶
  • ساعت: ۰۹:۴۶
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 26777
پرینت

آمریکا خطاب به طالبان: پیشنهاد صلح آقای غنی را جدی بگیرید

ایالات متحده آمریکا خطاب به گروه طالبان گفته است که پیشنهاد صلحی که از سوی محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هفته گذشته مطرح گردید را جدی بگیرد.

«آلیس ولز» دستیار وزیر خارجه آمریکا در امور آسیای مرکزی روز گذشته (دوشنبه) در واشنگتن به خبرنگاران گفت که پیشنهاد آقای غنی در واقع به معنای «تسلیم شدن» گروه طالبان نیست.

خانم ولز گفت: «آقای غنی پیشنهاد یک پروسه شرافتمندانه را داده است. این پیشنهاد تسلیم برای طالبان نیست، بلکه روندی شرافتمندانه برای دستیابی به یک چارچوب سیاسی می باشد.»

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور هفته گذشته در جریان دومین نشست روند کابل پیشنهاد کرد که افغانستان در صورت پیوستن گروه طالبان به پروسه صلح، آماده است تا این گروه را به عنوان یک جنبش سیاسی در نظر بگیرد و تلاش می کند تا تحریم های موجود علیه آنان را بردارد.

گروه طالبان اما همچنان از گفتگوی مستقیم با دولت افغانستان خودداری کرده و تاکید کرده است که این گروه فقط با ایالات متحده آمریکا وارد گفتگو می شود.

طالبان همچنین گفته است که تمامی نیروهای خارجی قبل از شروع هر نوع مذاکره ای باید از کشور خارج گردند.

آمریکا اما در همین حال خروج نیروهای خارجی از افغانستان را رد می کند و همچنین اصرار دارد که هر گونه گفتگوی مرتبط باید میان دولت افغانستان و طالبان برگزار شود.

خانم ولز همچنین گفت که پیشنهاد آقای غنی بدین معناست که دولت افغانستان به درخواست های طالبان به دقت گوش کرده است.

وی علاوه کرد: «پیشنهاد آقای غنی پیشنهادی کاملا رو به جلو است و مطمئنم که طالبان نیز شوکه شده اند.»

خانم آلیس ولز تاکید کرد: «ما قطعا طالبان را ترغیب می کنیم تا این پیشنهاد را جدی بگیرند. این پیشنهاد آقای غنی در واقع توپ را در میدان طالبان انداخته است که چگونه پاسخ می دهد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.