• انتشار: 31 دسامبر 2015
  • ساعت: 17:07
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 5645
پرینت
سیگار:

آمریکا ‘بیش از دو میلیارد دالر به نیروی هوایی افغانستان کمک کرده است’

اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) اعلام کرد که آمریکا در پنج سال گذشته بیش از ۲.۳ میلیارد دالر برای توسعه نیروی هوایی افغانستان کمک کرده است.

براساس این گزارش از سال ۲۰۱۲ الی سال ۲۰۱۵ آمریکا بیش از ۱.۸ میلیارد دالر را برای توسعه نیروی هوایی افغانستان هزینه کرده و علاوه بر آن بیشتر از ۹۳۵ میلیون دالر نیز برای فراهم ساختن تجهیزات و هواپیما اختصاص داده است.

در این گزارش که به‌تازگی در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته آمده است که در ربع چهارم سال ۲۰۱۵ وزارت دفاع آمریکا حدود ۹۲۵ الی ۶۸۳ میلیون دالر برای توسعه نیروی هوایی کشور درخواست کرده بود.

سیگار افزوده مقدار پولی که برای آموزش نیروهای هوایی افغانستان درخواست شده بود پرداخت نشد اما اعتبار درخواستی برای تهیه هواپیما از ۲۱میلیون دالر به ۱۷۳ میلیون دالر افزایش یافت.

به نوشته سیگار، بیشتر کمک‌ها به فراهم سازی حمایت و ثبات در نیروهای هوایی افغانستان تخصیص یافته است.

به گزارش سیگار برای سال ۲۰۱۶ نیز بیش از ۵۴۸ میلیون دالر درخواست شده بود که بیشتر این پول برای آموزش نیروهای هوایی افغانستان اختصاص یافته‌است.

نیروهای آمریکایی اعلام کرد که افغانستان در حال حاضر دارای ۱۱ فروند هلی‌کوپتر MI-۳۵ (یک فروند کمتر نسبت به ربع گذشته)، ۵۲ فروند هلی‌کوپتر Mi-۱۷(چهار فروند کمتر نسبت به گذشته)، ۱۶ فروند هلی‌کوپتر MD-۵۳۰ (دو فروند کمتر نسبت به گذشته)، ۲۶ هواپیمایی C-۲۰۸ و چهار فروند هواپیمایی C-۱۳۰ هست.

چند روز قبل کشور هند سه فروند هلی کوپتر MI-۲۵ به افغانستان تحویل داد که در فهرست نیروهای آمریکایی نیامده است. علاوه بر آن گزارش سیگار مشخص نکرده که علت کاهش تعداد هلی‌کوپترهای افغانستان فرسودگی آنها بوده و یا اینکه توسط نیروهای مخالف هدف قرار گرفته‌ و از میان رفته‌اند، به غیر از دو فروند که در سانحه هوایی از میان رفتند.

براساس این گزارش آمریکا برای ارتش افغانستان ۲۰ فروند هواپیمایی نوع A-۲۹ خریداری کرده ولی هنوز این هواپیماها تحویل نشده است.

آموزش خلبانان افغان برای پرواز با این نوع هواپیماها ادامه دارد و انتظار می‌رود که اولین دسته از این هواپیماها برای دولت افغانستان بزودی تحویل شود.

چند روز قبل کشور هند سه فروند هلی کوپتر MI-۲۵ به افغانستان تحویل داد

چند روز قبل محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام که اولین دسته این هواپیماها تا سه هفته دیگر به افغانستان تحویل داده می‌شود.

سیگار افزوده که نیروهای آمریکایی دوره آموزشی برای ۸ خلبان ارتش افغانستان برای پرواز با هلی‌کوپترهای نوع MD-۵۳۰ را به اتمام رسانده و اکنون آنان قادر به پرواز با این نوع هلی‌کوپترها هستند.

سیگار افزوده که افغانستان برای داشتن نیروی‌هوای قابل قبول به حدود هفت سال زمان نیاز دارد.

این نهاد گفته که علاوه بر تمام این موفقیت‌ها، نیروی هوایی افغانستان دو خلبان هلی‌کوپتر Mi-۱۷ خود را در سانحه هوایی از دست داده‌است که مرگ آنان تاثیرات منفی به مراتب بیشتر نسبت به از دست دادن هواپیماها بر نیروهای هوایی افغانستان داشته‌است.

#BBC

۱ دیدگاه

شما نیز می توانید در تبادل نظرها شرکت کنید، دیدگاهی بنویسید یا به دیدگاه دیگران پاسخ دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.