• انتشار: 28 اکتبر 2017
  • ساعت: 09:48
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 25288
پرینت

آمریکا به دنبال حضور سربازان پاکستانی در افغانستان است

رئیس پیشین سازمان استخباراتی پاکستان گفته است که آمریکا به دنبال حضور سربازان پاکستانی در افغانستان است اما هزینه این حضور نظامی را پرداخت نمی کند.

اسد دورانی رئیس پیشین سازمان استخباراتی پاکستان (آی اس آی) روز گذشته گفت که آمریکا می خواهد پاکستان در افغانستان حضور نظامی داشته باشد، اما نمی خواهد بخاطر این حضور هزینه ای پرداخت کند.

این گفته ها در حالی از سوی این مقام پیشین پاکستانی مطرح می گردد که آمریکا پیش تر از هند نیز در خواست کرده بود که به افغانستان سرباز اعزام کند، اما هند این درخواست آمریکا را نپذیرفت.

به دنبال آن، مقامات آمریکا اعلام کردند که هند بخاطر پاکستان به افغانستان سرباز اعزام نکرده است.

آقای دورانی همچنین گفت که سیاست آمریکا در منطقه تمرکز بر حضور نظامی است و تمرکزی برای تامین صلح ندارد.

وی گفت: “سیاست آمریکا همچنان یکی است و آن عمیق تر شدن در افغانستان، ماندن و حفظ پایگاه های نظامی و در کل حضور نظامی است. این امر بسیار مهم تر از تامین صلح و آشتی در افغانستان است.”

آمریکا در همین حال در استراتژی جدیدش در قبال جنوب آسیا و افغانستان، از پاکستان خواسته تا علیه پناهگاه های امن تروریستان در خاک کشورش اقدام کند؛ موضوعی که پاکستان آن را صراحتا رد می کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به منظور فشار بر پاکستان پیش تر گفته بود که اگر پاکستان موضعش را در برابر گروه های تروریستی تغییر ندهد، کمک های نظامی به این کشور را کاهش خواهد داد و احتمال تحریم این کشور نیز وجود خواهد داشت.

گفتنی است که پاکستان از سوی آمریکا به عنوان یکی از متحدین غیرناتو اعلام شده و سالانه کمک نظامی دریافت می کند و به تکنالوجی های نظامی آمریکا دسترسی دارد.

آمریکا اما تهدید کرده است که اگر پاکستان از استراتژی اش در منطقه پیروی نکند، ممکن است این امتیازها را از دست بدهد.

اسد دورانی اما با کم اهمیت جلوه دادن تهدید های آمریکا گفته است که آمریکا چیزی ندارد که آن را از پاکستان بگیرد و تحریم های این کشور علیه پاکستان نیز تاثیری نخواهند داشت.

او افزود: “تنها چند صد میلیون کمک های نظامی به پاکستان تاکنون رسیده که تقریبا ۹۰ فیصد این کمک های نقدی به خود آمریکا بازگشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.