برگزیده هاسیاست

آمریکا برای فرار از مسئولیت های پسا دو دهه جنگ افغانستان را ترک کرد

آمریکا کشوری است که در تاریخ خود به هر سرزمینی که هجوم برده است، پایبند به قوانین آن سرزمین نبوده و به عنوان یک کشور تجاوزگر بوده است.

امریکا در افغانستان طی دو دهه جنگ ناکام بوده، در هیچ عرصه موفق نبوده، در دهه دوم شکست را پذیرفته، دست به خرابکاری هایی زده و شرایط را برای خروج از باتلاقی که خود برای سربازانش ساخته بودند را آماده کرده است.

امریکا در دهه دوم حضور خود در افغانستان به حمایت از گروه داعش در افغانستان پرداختند که ناموفق بودند و پس از آن با گروه طالبان به نام پروسه صلح بازی کردند، طالبان را رشد دادند و در آخر زمینه را برای گروه سومی آماده کردند که شامل القاعده، طالبان و داعش می باشند. معلوم نیست پرچم و نام آنها چه می باشد.

آمریکا باور به افغانستان آزاد و آرام ندارد چون افغانستان را باتلاقی برای جنگ نیابتی خود، عربستان و اسرائیل می داند. این کشور ها در سوریه در مقابله با ایران و روسیه شکست خوردند و این شکست را می خواهند در افغانستان جبران کنند. در افغانستان با این گروه های افراطی که معلوم نیست نامش را چه میگذارند می خواهند شکست خود را جبران کند. این گروه ها که شامل جنگجویان آسیای میانه، اویغور های چینی و اعرابی که در سوریه و عراق و یمن عضو گروه داعش بودند، می شود. امریکا با استفاده از این گروه ها می خواهند کشور های آسیای میانه که تحت نظر و حمایت روسیه هستند و مخصوصا ایران را تحت فشار امنیتی قرار بدهد.

نعیم حیدری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا