• انتشار: ۱۲ حوت ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۶:۳۲
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 54865
پرینت
خلیلزاد با دوستم دیدار نمود

آمادگی نظامی در کنار اجماع ملی برای صلح ضروری ست

دوستم در دیدار با خلیلزاد گفت: «در پهلوی به‌وجود آوردن اجماع ملی برای گفت‌وگوهای صلح، در جبهه‌ی نظامی نیز برای دفاع از مردم افغانستان آمادگی کامل گرفته شود.»

مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، گفت در کنار ایجاد اجماع برای صلح، در جبهه‌ی نظامی نیز باید آمادگی گرفته شود.

آقای دوستم، این موضوع را روز سه‌شنبه (۱۲ حوت)، در دیدار با زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان، بیان کرد.

او در این دیدار گفت: «در پهلوی به‌وجود آوردن اجماع ملی برای گفت‌وگوهای صلح، در جبهه‌ی نظامی نیز برای دفاع از مردم افغانستان آمادگی کامل گرفته شود.»

آقای دوستم، همچنان تاکید کرد سربازان امریکایی باید بدون عجله و به گونه‌ی مسئولانه افغانستان را ترک کنند.

او افزود قطع جنگ و برقراری آتش‌بس، می‌تواند پیشرفت سریعی را در گفت‌وگوهای صلح و دست‌یافتن به صلح دایمی در افغانستان به وجود بیاورد.

از سویی هم، زلمی خلیل‌زاد، در این دیدار، بر اجماع رهبران سیاسی و توحید دیدگاه‌های آن‌ها در زمینه‌ی گفت‌وگوهای صلح و آینده‌ی افغانستان تاکید کرد.

آقای خلیل‌زاد، به برگزاری نشستی در سطح مقام‌های بلندرتبه اشاره کرد و گفت: «این نشست به موفقیت گفت‌وگوهای صلح کمک خواهد کرد.»

همزمان با یک‌سالگی امضای توافق‌نامه‌ی قطر، زلمی خلیل‌زاد، اولین دور سفرهای خود به عنوان نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان در اداره‌ی جو بایدن، را آغاز کرده است.

وزارت خارجه‌ی امریکا، روز یک‌شنبه (۱۰ حوت) اعلام کرد که آقای خلیل‌زاد این بار به افغانستان، قطر و شماری دیگر از کشورهای منطقه سفر خواهد کرد.

این وزارت، افزوده است که در جریان این دید و بازدید با چهره‌های سیاسی افغانستان، نمایندگان طالبان و کشورهای منطقه که منافع شان را در یک راه حل پایدار سیاسی و آتش‌بس فراگیر در افغانستان می‌بینند، بحث خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.