• انتشار: 5 می 2020
  • ساعت: 15:39
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 44028
پرینت

آلیس ولز: برخورد مرزبانان ایران با افغان ها وحشتناک بوده است

خانم ویلز دیروقت شب گذشته (دوشنبه، پانزدهم ثور) در صفحه توییترش نوشت عاملان انداختن شهروندان افغانستانی به رودخانه هیرمند باید شناسایی و مجازات شوند.

در ادامۀ واکنش‌های گسترده به کشته شدن شماری از شهروندان افغانستانی از سوی مرزبانان ایرانی، آلیس ویلز، معاون وزارت خارجۀ آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی، این روی‌داد را «وحشت‌ناک» خواند و خواستار بررسی آن شده است.

خانم ویلز دیروقت شب گذشته (دوشنبه، پانزدهم ثور) در صفحه توییترش نوشت عاملان این‌ روی‌داد بی‌رحمانه باید شناسایی و مجازات شوند.

روز گذشته کمیسیون حقوق‌ بشر افغانستان نیز با نشر اعلامیه‌یی، برخورد مرزبانان ایرانی با شهروندان افغانستان را «فاجعه‌بار، بی‌رحمانه و تکان‌دهنده» خواند.

 کمیسیون مستقل حقوق بشر از وزارت خارجۀ کشور، کمیشنری عالی حقوق بشر و کمیشنری عالی پناهند‌گان ملل متحد برای بررسی این روی‌داد خواستار تشکیل هیأت شد. در اعلامیه‌یی این کمیسیون آمده ضمن بررسی این‌ روی‌داد، عاملان آن نیز باید مجازات شوند و از وقوع چنین روی‌دادی در آینده جلوگیری شود.

اما سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران پس از نشر این خبر گفت: «این حادثه در خاک افغانستان رخ داده و مرزبانی جمهوری اسلامی ایران وقوع هر اتفاقی در این ارتباط در خاک ایران را رد می‌کند.»

او گفت به دلیل اهمیت موضوع، برای بررسی این روی‌داد دولت افغانستان را همکاری می‌کند.

براساس گفته‌های نجات‌یافته‌گان، مرزبانان ایرانی به غرق‌شده‌ها هشدار داده‌اند که دو گزینه بیشتر ندارند: یا خودشان را در رود هیرمند بیاندازند و یا با گلوله کشته خواهند شد. یکی از نجات‌یافته‌گان این روی‌داد به سلام‌وطندار گفت که او و ۵۷ تن از همراهانش پس از شکنجه به رود هیرمند انداخته شدند.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان گفت که برای تثبیت شمار دقیق غرق‌شده‌گان و نجات‌یافتگان بررسی‌هایش را آغاز کرده است.

صبح امروز شماری از باشنده‌گان هرات طی یک گردهمایی اعتراضی خواستار بررسی این روی‌داد شدند. آنان گفته‌اند، در صورتی که به این روی‌داد رسیده‌گی نشود، دروازۀ کنسلی ایران در هرات را خواهند بست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.