• انتشار: ۴ قوس ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۰:۲۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 68893
پرینت

آلودگی هوا مسئول ۲۶ درصد مرگ و میر در افغانستان

با شروع زمستان و استفاده شهروندان از سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ و در بسیاری موارد سوزاندن پلاستیک و چوب و هرچه در دسترس باشد، آلودگی هوا در کابل به شدت افزایش می یابد و شهروندان زیادی را به کام مرگ می کشاند.

هر ساله با فرا رسیدن زمستان و استفاده شهروندان از سوخت های فسیلی همچون زغال سنگ آلودگی هوا در کابل و برخی دیگر از شهرهای کلان افغانستان به شدت افزایش می یابد.

با افزایش آلودگی هوا بیماری های ناشی از آن مانند تنگی نفس و بیماری های قلبی هم سیر صعودی گرفته شهروندان زیادی را به کام مرگ می  کشاند.

در زمستان پیشرو اما پیش بینی می شود آمار مرگ و میر ناشی از آلودگی ها در مقایسه با سال های گذشته افزایش چشمگیری داشته باشد چون قیمت مواد سوختی مانند تل و گاز به شدت افزایش یافته است.

مقامات وزارت صحت طالبان نیز نسبت به افزایش مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا هشدار داده اند.

شهرداری کابل روز گذشته با همکاری یک نهاد مورد حمایت اتحادیه اروپا نشستی را برای ارزیابی اثرات مخرب آلودگی هوا بر سلامت شهروندان افغان برگزار نمود.

غلام حسین غلامی، رئیس دیپارتمنت حفاظت از محیط زیست کابل گفت:«بیست و شش درصد مرگ و میر در  افغانستان از آلودگی هوا ناشی می شود.»

به گفته وی از دو هزار و پانصد بلند منزل در کابل تنها دو صد و هشتاد و نه ساختمان به فیلتر تصفیه هوا مجهز است.

این در حالی ست که مدیر جدید سازمان ملی حفاظت از محیط زیست هنوز معرفی نشده است.

خوشحال بشردوست، مدیر نهاد مورد حمایت اتحادیه اروپا، نیز در این نشست گفت:«برای افزایش آگاهی عامه، صحت و برخی اصلاحات در ساخت و ساز در شهرداری کابل یک پروژه نود میلیون افغانی از سوی این موسسه قرار است تطبیق شود.

شهرداری کابل هم از شهروندان خواست نقش خود در حفاظت از محیط زیست را انجام دهند.

احمدالله مومند، معین شهرداری کابل، گفت حفاظت از محیط زیست یکی از وظایف اسلامی و فرهنگی مسلمانان می باشد.

این در حالی ست که امارت اسلامی اعلام کرده است مدیر سازمان ملی حفاظت از محیط زیست به زودی تعیین می شود.

معین شهرداری کابل افزود گام های جدی برای تعیین مدیر سازمان ملی حفاظت از محیط زیست به زودی معرفی می شود تا این اداره بتواند خدمات خوبی ارائه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.