اقتصاد

آلمان ۵ میلیارد افغانی به صندوق بازسازی افغانستان کمک می کند

در همین زمینه توافق نامه ای میان دولت آلمان و افغانستان دو روز پیش به امضاء رسید.

دولت آلمان در بیانیه ای گفت “آلمان این مبلغ را به صندوق مالی بازسازی افغانستان پرداخت می کند. بیش از سی کشور نیز کمک های مالی خود را از طریق صندوق بازسازی افغانستان به این کشور می دهد. کمک امسال آلمان، بیشترین مقداری است که تاکنون آلمان به افغانستان کمک کرده است.”

کلاوس کرایمر رئیس همکاری های انکشافی آلمان گفت “از طریق این کمک، آلمان در نظر دارد تا به حکومت وحدت ملی در تلاش هایش برای پوشش دهی مصارف و پروژه های انکشافی خود کمک کند.”

بر اساس بیانیه آلمان، صندوق بازسازی افغانستان در حال حاضر ۲۰ پروژه انکشافی در پنج بخش مختلف از جمله زراعت، توسعه روستایی، پروژه های زیرساختی کشور، منابع بشری و دولتی روی دست دارد.

این بیانیه می افزاید “تقریبا یک و نیم میلیارد افغانی از این مبلغ در بخش برنامه توسعه سطح کیفی تحصیلات متوسطه به مصرف می رسد. این پول به دولت وحدت ملی این امکان را می دهد تا بتواند به تمامی مناطق کشور امکانات تحصیلات ابتدایی و متوسطه بخصوص برای دختران فراهم کند. وزارت معارف افغانستان از این مبلغ برای اعمار ساختمان مکاتب و آموزش معلم استفاده می کند. تاکنون، ۸۶۰ مکتب ساخته شده است و ۶۱۳،۰۰۰ معلم جدید نیز استخدام شده اند. بیش از ۱۱،۰۰۰ بورسیه تحصیلی نیز برای معلمین داده شده تا بتوانند در دوره های تربیت معلم شرکت کنند. به طور کل، ۸٫۶ میلیون دانش آموز از جمله ۳٫۴ میلیون دانش آموز دختر از این برنامه ها بهره مند شده اند.”

بیانیه افزود ” ۷۲۲ میلیون افغانی دیگر نیز برای برنامه همبستگی ملی فراهم می شود. این برنامه به منظور ارتقا و حفاظت شوراهای توسعه اجتماعی به مصرف می رسد. این نهادها به عنوان بهترین نهادهای محلی برای توسعه اقتصادی-اجتماعی و حکومت داری محلی محسوب می شود. از ۴۱،۰۰۰ نهادی که هم اکنون در افغانستان فعالیت می کنند، ۳۷،۲۳۱ نهاد تاکنون از این برنامه ها بهره مند شده اند.”

گفتنی است که دولت آلمان از آغاز سال ۲۰۰۲ میلادی تاکنون ۳۷ میلیارد افغانی به شمول ۵ میلیارد افغانی اخیر به صندوق بازسازی افغانستان کمک کرده است.

آلمان پس از کشورهای ایالات متحده، انگلیس و کانادا چهارمین کشور بزرگ کمک کننده به صندوق بازسازی افغانستان می باشد. از سال ۲۰۰۲ تاکنون بیش از ۳۰ کشور به صندوق بازسازی افغانستان مبلغی معادل ۵۴۶ میلیارد افغانی کمک کرده است.

صندوق بازسازی افغانستان توسط گروه بانک جهانی مدیریت می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا