اجتماعیبین المللِتیتر یک

آلمان گروهی دیگر از پناهجویان افغان را اخراج کرد

یک گروه حداقل ۱۲ نفره از پناهجویان افغان، روز سه شنبه ۲۱ سنبله از میدان هوایی دوسلدورف شهر آلمان به افغانستان پس فرستاده شدند. برخی منابع شمار این افراد را ۱۵ تن گفته اند.

به نقل از خبرنگاران دویچه وله در میدان هوایی؛ این هواپیما با تاخیر یک ساعته، حدود ساعت ۷:۴۰ دقیقه شام به وقت اروپای مرکزی به مقصد کابل پرواز کرد.

وزیر داخله این ایالت از اظهار نظر درباره دیپورت این پناهجویان خودداری کرده است.

در همین حال، گروهی از معترضان آلمانی و افغان در میدان هوایی دوسلدورف جمع شدند و علیه اخراج این افراد دست به تظاهرات زدند. روی لوحه هایی نوشته بودند: «افغانستان امن نیست». پولیس شمار افراد معترض را ۱۸۰ تن عنوان کرده است.

وزارت های خارجه و داخله آلمان در جدیدترین تصمیم خود گفته بودند که فقط افراد خطرناک و مجرم به افغانستان دیپورت می شوند. یکی از معترضان در این رابطه می گوید: «اگر آنها مجرم هم هستند، بهتر است که در اینجا که نظام قضایی دارد، محاکمه شوند، نه این که به افغانستان فرستاده شوند. آنها در آنجا به گروه های جنایتکار می پیوندند».

در ماه جون، در پی حمله تروریستی ۳۱ ماه می، انگلا مرکل دستور داد تا اخراج پناهجویان ردشده افغان موقتا متوقف شود؛ اما در ماه آگست، حکومت آلمان تصمیم گرفت تا بار دیگر اخراج به افغانستان را از سر بگیرد.

اخراج پناهجویان رد شده هنگامی در ماه دسمبر سال گذشته آغاز شد که حکومت آلمان در ماه اکتوبر همان سال با حکومت افغانستان بر سر این موضوع به توافق رسیده بود.

حدود ۱۰ هزار افغان منتظر دیپورت

از ماه جنوری تا آگست امسال (شش ماه)، ۱۳۴۹۳۶ دوسیه پناهندگی در آلمان ارائه شده است که از این جمع ۹.۱ درصد آن از سوی شهروندان افغان بود. افغان ها پس از سوریایی ها و عراقی ها، سومین گروه بزرگ متقاضیان پناهندگی را در آلمان تشکیل می دهند.

در نیمه اول سال روان میلادی، حکومت آلمان ۲۶۱ نفر را به افغانستان بازگرداند. در ماه آگست شمار پناهجویانی که دوسیه آنها رد شده و اجازه اقامت در آلمان را ندارند، به ۱۰ هزار تن می رسید.

برخی مقامات حکومت آلمان، افغانستان را در مقایسه با کشورهایی مانند سوریه و عراق، جایی که بحران میلیون ها نفر را بیجای کرده است، کشوری امن می دانند.

انتقاد نهادهای مدافع حقوق پناهجویان

گروه مدافع حقوق پناهجویان “پرو ازول” روز این اخراج گروهی روز سه شنبه را محکوم کرده است و آن را یک تاکتیک حکومت در مبارزات انتخاباتی خوانده است.

گونتر بوکهارت، مدیر اجرایی این سازمان گفته است: «این کوششی برای قدرت نمایی، اندکی پیش از انتخابات است تا از حلقه های ضدمهاجرت هم رای به دست آورند». بوکهارت می گوید: «جنگ بر افغانستان غلبه می کند. صدها هزار نفر در حال فرار هستند».

انتخابات سراسری آلمان ۱۲ روز دیگر برگزار می شود. انگلا مرکل، صدراعظم آلمان قصد دارد تا برای چهارمین بار بر مقام خود باقی بماند.

در همین حال، انه شپیگل، وزیر ادغام ایالت نوردراین وستفالن از حزب اپوزیسیون “سبزها” انتقاد کرده است که افراد اخراج شده در بخش های زیادی از افغانستان امنیت ندارند. او گفت: «آنچه من را نگران می کند، شمار زیاد قربانیان ملکی است». خانم شپیگل گفت که گزارش اخیر وزارت خارجه آلمان درباره وضعیت امنیتی افغانستان بسیار اندک درباره وضعیت افراد ملکی معلومات ارائه داده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا