• انتشار: 3 اکتبر 2015
  • ساعت: 15:32
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 3149
پرینت

آلمان می خواهد حضور نظامی خود را در افغانستان یک سال دیگر تمدید کند

یک روزنامه آلمانی به نقل از منابعی در ناتو می گوید که دولت آلمان درصدد است تا حضور نظامی خود را در افغانستان پس از پایان سال ۲۰۱۶ نیز حفظ کند.

گرچه ناتو تقریبا تمامی نیروهای خود را از کشور خارج کرده اما هنوز هم شماری از سربازان خود را برای آموزش نیروهای افغانستان نگه داشته است. آلمان تقریبا ۸۵۰ سرباز هم اکنون در کشور دارد.

لازم به ذکر است که ناتو تصمیم دارد تمامی سربازان خود را تا پایان سال ۲۰۱۶ از کشور خارج کند.

این روزنامه آلمانی اما می گوید، طی جلسه ای که وزرای دفاع ناتو در بروکسل هفته آینده خواهند داشت، آلمان قصد دارد تمدید حضور نظامی خود را به مدت یک سال بیشتر به دیگر وزرای دفاع کشورهای ناتو پیشنهاد کند.

این منبع ناتو می گوید “آلمان نمی خواهد پیشرفتی که در جبهه های جنگ علیه شورشیان در افغانستان بدست آمده از بین برود. به نظر مقامات آلمانی، خروجی نظامیان خارجی در پایان سال ۲۰۱۶ همچنان زود است و باید تمدید شود.”

گفتنی است که شورشیان طالبان روز دوشنبه هفته گذشته توانستند شهر قندوز در شمال کشور را به تصرف خود در آورند.

گرچه نیروهای امنیتی کشور پس از ۳ روز این شهر را دوباره در کنترول خود گرفتند، اما به گفته تحلیل گران امور، این بزرگترین پیشرفت طالبان در ۱۴ سال گذشته بوده است.

سخنگوی وزارت دفاع آلمان در همین رابطه می گوید “در جلسه هفته بعد وزرای دفاع کشورهای ناتو، موضوع افغانستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. اما وزارت دفاع آلمان به تنهایی نمی تواند در خصوص حضور بیشتر نیروهای آلمانی تصمیم گیرنده باشد، و باید موضوع در درون دولت آلمان نیز بررسی شود.”

وی افزود “گفتگوهایی در درون دولت آلمان در همین خصوص صورت گرفته، اما هنوز تصمیمی گرفته نشده است.”

وزیر دفاع آلمان گفت “پس از اینکه طالبان توانستند کنترول شهر قندوز را در دست بگیرند تصمیم داریم حضور نظامی خود را پس از پایان سال ۲۰۱۶ نیز حفظ کنیم.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.