• انتشار: 13 ژوئن 2019
  • ساعت: 13:01
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 35105
پرینت

آلمان دور ششم گفت‌وگوهای صلح افغانستان را بی‌نتیجه خواند

سفیر و فرستادۀ ویژۀ آلمان برای افغانستان و پاکستان می‌گوید زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان، پس از شش دور گفت‌وگو با طالبان به نتیجه‌یی نرسیده و آلمان به دعوت آقای خلیلزاد، در گفت‌وگوهای صلح افغانستان کمک و همکاری خواهد کرد.

مارکس پوتزل، سفیر و فرستادۀ ویژۀ آلمان برای افغانستان و پاکستان که امروز در یک نشست مشورتی در بارۀ روند صلح و نقش زنان در این روند در کابل سخن می‌زند، می‌گوید که در دور هفتم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان آمریکا و طالبان، روی خروج نیروهای آمریکایی، مبارزه با تروریسیم، آتش‌بس و آغاز گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی بحث خواهد شد.

این مقام بلندپایۀ آلمانی در این نشست بر حفظ دستاوردهای ۱۸ سال گذشته در گفت‌وگوهای صلح نیز تأکید می‌کند.

ادریس زمان، معین سیاسی وزارت خارجۀ کشور نیز دور ششم گفت‌وگوهای صلح میان نماینده‌گان آمریکا و طالبان در قطر را بی‌نتیجه می‌خواند و می‌گوید، این دور گفت‌وگوها از نگاه محتوایی با مشکلاتی همراه بوده است. معین سیاسی وزارت خارجۀ کشور خواهان حضور پررنگ‌ آلمان در گفت‌وگوهای صلح است.

در سوی دیگر فرامرزتمنا، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در یک نشست خبری در کابل، رهایی زندانیان طالبان هم‌زمان با ادامۀ جنگ در میدان‌های نبرد را نشان‌دهندۀ تناقض جدی در مدیریت مسایل امنیتی افغانستان می‌داند.

آقای تمنا می‌گوید، اگر طالبان رها می‌شوند، در جبهۀ جنگ باید آتش‌بس اعلام شود تا فرزندان این سرزمین برای «نفع‌بردن چند فرد محدود» در این نبردها کشته نشوند.

گفتنی‌ست رهایی زندانیان طالبان در چند روز اخیر نگرانی و انتقادهای شدیدی را در پی داشته است. بر بنیاد فرمان رئیس جهمور غنی، در جریان چند روز گذشته نزدیک به ۲۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های کشور رها شده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.