• انتشار: 21 جولای 2020
  • ساعت: 17:35
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 46051
پرینت

آلمان به ۱۰۰۰ زن و کودک بیمار پناهندگی می دهد

چندین ایالت آلمان از جمله برلین، اعلام آماد‌گی کرده که کودکان و‌ زنان در معرض خطر را می‌پذیرند.

یونان که روزگاری برخاستگاه فلاسفه و تمدن بود، این سال‌ها به زندانی برای پناهجویان مبدل شده ‌ا‌ست.

وضعیت در اردوگاه‌های پناهجویان در جزایر یونان به اندازه‌یی نگران‌کننده است که سازمان‌های بین‌المللی همواره نسبت به فاجعۀ انسانی‌ در این جزایر هشدار داده‌اند.

عدم دست‌رسی لازم به خدمات بهداشتی، تغذیۀ مناسب، سر‌‌پناه و دست‌رسی به حقوق مدنی از رایج‌ترین مشکلاتی‌‌ست که پناهجویان سال‌هاست در جزایر یونان با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. 

صدها پناهجو از اردو‌گاه‌های یونان بیرون شده به کلان‌شهرها به‌ ویژه آتن، پایتخت این کشور آمده‌اند.

شیوع بیماری‌های واگیردار میان پناهجویان به ‌ویژه پس ‌از وضع قرنطین، از مشکلات جدی‌ست که این روزها سبب نگرانی بیش‌تر شده ‌است.

پناهجویان با آن‌که مشکلات گونا‌گونی دارند، اما بیش‌تر از شیوع بیماری و بی‌توجهی مسئولان شکایت دارند.

یکی از بانوان پناهجوی افغانستانی در یونان می‌گوید، نارسایی گرده دارد و تاکنون دو بار دیالیز شده، اما هنوز بهبود نیافته است.

یکی دیگر از بانوان پناهجوی افغانستانی که به تازگی از اردوگاه موریا به شهر آتن رسیده می‌گوید، خودش و شوهرش بیمار هستند.

به دلیل افزایش این مشکلات، پار‌لمان آلمان تصمیم گرفته ‌است برای کودکان و زنان بیمار در اردوگاه‌های پناهجویان در جزایر یونان به گونۀ فوری رسید‌گی صورت گیرد.

بر بنیاد این تصمیم، چندین ایالت آلمان از جمله برلین، اعلام آماد‌گی کرده که کودکان و‌ زنان در معرض خطر را می‌پذیرند.

آلمان گفته‌ است به ارزش‌های حقوق‌بشری ارج می‌گذارد و این تصمیم را در راستای تحقق همین هدف گرفته‌ است.

آلمان قرار است نزدیک به یک‌هزار زن و کودک آسیب‌پذیر را که اکنون در جزایر گونا‌گون یونان در اردوگاه‌ها به‌ سر می‌برند، پناهندگی دهد.

تاکنون بیش‌از ۲۴۰ کودکی که دارندۀ شرایط انتقال به آلمان هستند با خانواده‌های‌شان شناسایی شده‌اند. گروه‌های صحی در حال شناسایی شمار بیش‌تر این‌گونه افراد هستند، اما افراد دارندۀ شرایط باید آزمایش کرونا بدهند.

هنوز روشن نیست که چه شمار پناهجویان دارندۀ شرایط شهروندان افغانستان‌اند، اما مقام‌های آلمانی گفته‌اند بیش‌تر این کودکان و زنان از افغانستان و سوریه هستند.

در حالی‌که اردوگاه‌های یونان تنها ظرفیت رسید‌گی به ۲۰ هزار پناه‌جو‌ را دارد، اما هم‌اکنون بیش ‌از ۳۰ هزار پنا‌ه‌جو در اردوگاه‌های این کشور به ‌سر می‌برند.

این در حالی‌ست‌ که به تاز‌گی دولت یونان تصمیم گرفته‌ بسیاری پناهجویان را از اردوگاه‌ها بیرون کرده و در کلان‌شهرها ساکن کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.