امنیت و جرایمِتیتر یک

“آقای غنی به وعده هایش عمل کند و نیروهای خیزش های مردمی را خلع سلاح کند”

دیده بان حقوق بشر  امروز یکشنبه در گزارشی نوشته است که نیروهای مردمی وابسته به جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در قریه های شمالی کشور مرتکب جنایت های متفاوتی به شمول قتل و اهانت علیه روستانشینان شده اند.

دیده بان حقوق بشر می گوید: “دولت افغانستان باید اعضای ملیشه که در قتل ها و دیگر سواستفاده ها علیه غیرنظامیان در ولایات شمالی افغانستان از جمله فاریاب دست دارند را پیگیری کند.”

گفته می شود که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور نیز یک تیم حقیقت یاب در این خصوص تشکیل داده است و برخی نیروهایی که در چنین جنایت هایی دست داشته اند را بازداشت کرده است.

پاتریسیا گاسمن پژوهشگر ارشد دیده بان حقوق بشر در افغانستان می گوید “قتل های اخیر در فاریاب توسط افراد وابسته به جنرال دوستم ادامه خشونت های پیشین این افراد در گذشته است. این درحالیست که هیچ یک از آنها به پای محاکمه نیز کشانیده نشده اند.”

دفتر منطقه ای سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) در گزارشی پیش تر نوشته بود، در ۲۶ ماه جون سال جاری میلادی (۶ سرطان ۱۳۹۵) نیروهای امنیتی افغانستان به همراه نیروهای وابسته به جنرال دوستم یک عملیات نظامی علیه شورشیان طالبان در ولایت فاریاب راه اندازی کردند که در نتیجه این عملیات ها علاوه بر بیرون راندن شورشیان طالبان از منطقه، ۱۳ غیرنظامی نیز کشته و ۳۲ تن دیگر زخمی شدند.

به گزارش سازمان ملل، پس از اینکه شورشیان طالبان در این عملیات شکست خوردند و از منطقه فرار کردند، افراد مسلح وابسته به جنرال دوستم وارد چهار قریه در این ولایت شدند و ۵ تن را به اتهام حمایت از طالبان کشتند و ۱۲ تن دیگر را زخمی کردند.

دیده بان حقوق بشر در این گزارشش می افزاید، “بعضی از روستاییان در گفتگو با این سازمان گفته اند که گاهی اوقات نیروهای امنیتی افغانستان هنگام اهانت این افراد در کنار ما حضور داشتند، اما آنها در اهانت شرکت نمی کردند و نه جلوی اهانت آنها را می گرفتند.”

براساس قانون جنگ، دولت موظف است در مقابل جنایت های جنگی که توسط نیروهایش و یا برخی فرماندهانش صورت می گیرد اقدام کند و انها را به صورت شایسته محاکمه نماید. فرماندهانی که می دانستند و یا باید می دانستند که افراد تحت فرمانشان مرتکب خطایی شده اند رسما محاکمه باید شوند.

پاتریسا گاسمن گفت “محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان باید به وعده هایش عمل کند و نیروهای خیزش های مردمی را خلع سلاح کند.”

این گفته ها در حالی از سوی دیده بان حقوق بشر مطرح می گردد که جنرال دوستم معاون اول ریاست جمهوری کشور بارها تاکید کرده است که به دنبال ملیشه سازی در کشور نیست و فقط می خواهد نیروهای امنیتی کشور را در مبارزه با شورشیان و گروه های مخالف مسلح حمایت کند.

جنرال دوستم پیش تر گفته بود: “برای افغانستان ثابت خواهم کرد که عملیات هایم در ولایت فاریاب علیه شورشیان طالبان ملیشه سازی نیست. ”

وی گفته بود بیش از دو هزار تن از نیروهای خیزش های مردمی را در چارچوب نیروهای امنیتی جابحا می کند، زیرا این نیروها می توانند در تامین امنیت منطقه شان بسیار کارآمد باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا