• انتشار: 29 دسامبر 2016
  • ساعت: 18:29
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 16935
پرینت

آغاز نافرمانی مدنی در بامیان با سوزاندن بل‌های برق و تصاویر سران دولت

به دنبال اعلام نافرمانی مدنی از سوی جنبش روشنایی در کابل، صبح امروز صدها تن از شهروندان بامیان نیز با پربایی گردهمایی بزرگی در مقابل نمایندگی شرکت برشنا در این ولایت، همراه با بل‌های برق خود تصاویر سران حکومت را نیز به رسم اعتراض به آتش کشیدند.

معترضان با سردادن شعارهایی بر ضد نابرابری، دولت را به اعمال تبعیض هدفمند بر علیه ساکنان مناطق مرکزی کشور و نادیده‌گیری عمدی آنان در پروژه‌های بزرگ اقتصادی ملی متهم کرده کرده و تغییر مسیر عبور خط انتقال برق پنجصد کیلوولت ترکمنستان را از مصداق‌های بارز و آشکار آن خواندند.

محمدرضا کرمانی از اعضای جنبش روشنایی در بامیان به خبرگزاری رها گفت که لجاجت دولت در پذیرش‌ مطالبات عدالت‌طلبانه آنان بیشتر از این قابل تحمل نیست: «دولت عملا برنامه حذف سیستماتیک هزاره‌ها را روی دست گرفته است و گاهی با بمب و تفنگ به قتل عام آنان می‌پردازد و موقعی هم با تبعیضی که در حق این مردم روا می‌دارد، از لحاظ روحی آنان را می‌کشد.»

آقای کرمانی افزود که مردم بامیان تا رفع کامل تبعیض، عبور پروژه برق توتاپ از مسیر این ولایت و اجرایی شدن پروژه‌های انکشافی وعده‌ داده شده به مناطق مرکزی، دامنه نافرمانی مدنی خود را در ابعاد مختلف گسترده‌تر خواهند کرد.

«کنترل شرکت برشنا را در دست می‌گیریم!»

جنجال‌ها بر سر مسیر عبور پروژه انتقال برق توتاپ از اوایل سال جاری تا کنون شدت بیشتری یافته است. شرکت آلمانی تطبیق کننده این پروژه؛ فیشنر، بر اساس سروی‌ای که انجام داده بامیان را مسیر مناسبی برای عبور این پروژه می‌داند اما دولت افغانستان برخلاف این موضوع تصمیم به امتداد آن از دره سالنگ گرفته است.

عبدل دانشیار از دیگر اعضای جنبش روشنایی در بامیان می‌گوید در صورت تداوم پافشاری دولت بر عملی سازی این تصمیم‌اش، ساکنان بامیان به هر نحو ممکن مدیریت نمایندگی شرکت برشنا در این ولایت را در اختیار خواهند گرفت:« ما تبعیض را نفی می‌کنیم و تا تحقق خواست‌های برحق‌مان، به نافرمانی مدنی ادامه می‌دهیم و به شرکت برشنا نیز یک هفته مهلت می‌دهیم تا نرخ عرضه برق در بامیان را از کیلووات ۴۶ افغانی برای مراکز تجاری و ۱۶ افغانی برای محلات مسکونی به ۱۳ و ۷ افغانی کاهش دهد.»

مخالفت موکد با طرح بدیل

تصمیم دولت مبنی بر تغییر مسیر عبور خط انتقال برق ۵۰۰ کیلوولت پیش از این نیز با واکنش‌های تند و اعتراضات گسترده‌ای مواجه شده بود. این جنبش تاکنون برای بازگردانیدن این پروژه به مسیر بامیان تظاهرات‌های گسترده‌ای را در داخل و خارج کشور راه‌اندازی کرده‌ است.

پس از این اعتراضات، دولت افغانستان طرح بدیلی را برای امتداد یک لین ۲۲۰ کیلوولت به مناطق مرکزی پیشنهاد کرد اما ساکنان مناطق مرکزی آن را غیر اقتصادی و خلاف قانون اساسی و مقررات بانک انکشاف آسیاسی که این پروژه را حمایت مالی می‌کند می‌دانند.

ضرغام‌الدین عیار از دیگر شهروندان بامیان تاکید کرد که آنان به هیچ‌ وجه این طرح که جز عوام فریبی جنبه‌ دیگری ندارد را نخواهند پذیرفت و برای رسیدن به خواست‌های خود به نافرمانی مدنی آغاز شده ادامه خواهند داد:« اگر دولت با عبور خط انتقال برق توتاپ موافقت نکند، ما از پرداخت صرفیه برق و مالیات به دولت خودداری کرده و لین‌های برق را به شکل مستقیم به خانه‌های مردم وصل خواهیم کرد.»

استفاده از سلاح؛ آخرین گزینه

اعتراضات به تغییر مسیر خط انتقال برق توتاپ با تلفاتی نیز همراه بوده است. آخرین تظاهرات جنبش روشنایی در کابل در دوم اسد مورد حمله انتحاری قرار گرفت که در نتیجه آن نزدیک به ۵۰۰ تن کشته و زخمی شدند. به دنبال آن هواداران این جنبش در هفتم و هشتم سنبله و همزمان با سفر رئیس جمهور غنی به بامیان از سوی اداره محلی سرکوب شدند که در جریان آن شماری از آنان زخمی شدند.

معترضان در بامیان با صدور قعطنامه‌ای ضمن تاکید بر مجازات عاملان این رویدادها، هشدار داده‌اند که در صورت عدم توجه دولت به خواست‌های مردم با وجود قربانی‌هایی که داده‌اند، ساکنان بامیان ضمن سرباز زدن از قوانین و فرامین دولتی، از هر گزینه دیگری حتا سلاح بدون استثنا استفاده خواهند کرد.

در جای دیگری از قعطنامه از تمامی کشورهای کمک‌کننده به دولت افغانستان و نهادهای بین‌المللی بویژه بانک انکشاف آسیایی و نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد نیز خواسته شده تا برای تامین عدالت و تحقق مطالبات حق‌خواهانه مردمی که همواره از انکشاف متوازن، روند‌های دموکراتیک، ارزش‌های انسانی و برابری برای همه حمایت‌کرده‌اند، از هرچه در توان دارند دریغ نورزند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.