بین المللِتیتر یک

آغاز رزمایش مشترک نظامی به رهبری روسیه در نزدیکی خاک افغانستان

سازمان پیمان امنیت جمعی قرار است از امروز ۱۸ اکتبر (۲۶ میزان) به مدت پنج روز تا تاریخ ۲۳ اکتبر رزمایش نظامی مشترکی را در ولایت ختلان تاجیکستان در نزدیکی خاک افغانستان برگزار کند.

یک منبع از وزارت دفاع تاجیکستان به رسانه ها گفته است در این رزمایش نظامی مشترک بیش از ۴ هزار پرسونل نظامی از کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی حضور دارند و از ۸۰۰ نوع ادوات نظامی نیز به کار گرفته می شود.

براساس اعلام مقام های سازمان پیمان امنیت جمعی این رزمایش نظامی قرار است تحت عنوان سه نام «تحقیق»، «ایشلان/ آرایش نظامی» و «تقابل» از امروز دوشنبه (۲۶ میزان) در میدان های نظامی «حرب میدان» و «مومیرک» ولایت ختلان تاجیکستان آغاز گردد.

مقام های کشورهای عضو این سازمان گفته اند که گرچه تصمیم برگزاری این مانور نظامی مشترک پیش از سقوط دولت پیشین افغانستان گرفته شده است، اما این مانور به آمادگی سربازان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی کمک می کند تا در برابر هر گونه تهدیدهای برخاسته از ناآرامی های داخلی افغانستان آمادگی داشته باشند.  

کشورهای روسیه، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان از اعضای این سازمان هستند؛ افغانستان و صربستان نیز اعضای ناظر این سازمان بشمار می رفتند.

لازم به ذکر است که پیش تر تنش های لفظی میان سران تاجیکستان و مقام های طالبان در افغانستان بالا گرفته بود و ملا عبدالغنی برادر معاون رئیس الوزرای طالبان، تاجیکستان را متهم به دخالت در امور داخلی افغانستان کرد.

ملا برادر گفته بود که هر کنش تاجیکستان با واکنش مناسب افغانستان مواجه خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا