برگزیده هاسیاست

آشنایی با فلسطین تا روز قدس! (قسمت ۹)

جمهوری اسلامی ایران و موضوع فلسطین:

پیروزی جمهوری اسلامی ایران همچنان که نامش انفجار نور بود، بارقهٔ امیدی برای همه آزادی خواهان جهان شد.

امام خمینی با شعار حمایت از عدالتخواهان و مستضعفان جهانی و با طرح استکبار ستیزی و استعمار زدایی به پیروزی رسید و آزدی فلسطین و قدس شریف را در صدر برنامه های نه شرقی و نه غربی اش جای داد.

او گفت فلسطین قلب تپندهٔ اسلام است و پارهٔ مقدسی از سرزمین اسلامی و باید به اصلش باز گردد.

امام خمینی موضوع فلسطین را از شکل نژادی و عربی اش به چهرهٔ اسلامی و مربوط به تمام مسلمانان جهان تبدیل نمود و برای آزادی فلسطین اتحاد مسلمانان را گوشزد نمود.

و نیز همو بود که جمعهٔ آخر ماه مبارک رمضان را به نام “روز قدس” جهانی ساخت و این موضوع سرآغاز انتفاضه هایی شد که منجر به آزادی نوار غزه و جنوب لبنان از اشغال صهیونیزم گردید.

با پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، مسلمانان به آزادسازی قدس منحیث یک وجیبهٔ اسلامی، امیدوارتر شدند و این راهکار همچنان ادامه یافت، تا امروز که مجاهدان مسلمان تا دروازه های قدس نزدیک شده و پیروزی از هر زمان دیگر محتمل تر به نظر می رسد.

حمایت از فلسطین و داعیهٔ آزادی قدس در نظام جمهوری اسلامی همچنان ادامه پیدا کرد و باعث به وجود آمدن دیدگاه جهانی شد که حداقل حقوق مردم فلسطین ایجاد یک حکومت مستقل فلسطینی با پایتختی بیت المقدس باشد.

پانوشت:

جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی ایجاد یک دولت فلسطینی را تأیید کرده و فلسطین را به عنوان یک کشور به رسمیت شناخت.

سیدعلی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، راه حل ایجاد دو دولت را رد کرده و اظهار می‌دارد که فلسطین جدایی ناپذیر است.

قبل از انقلاب اسلامی (۱۳۵۷ شمسی) ایران، سازمان آزادی‌بخش فلسطین (ساف) روابط نزدیکی با گروه‌های اپوزیسیون ایران داشت.

پس از انقلاب، ایران اتحاد خود با اسرائیل را خاتمه داد و شروع به حمایت از فلسطینی‌ها کرد و به صورت نمادین سفارت اسرائیل در تهران را به سازمان آزادی بخش فلسطین واگذار کرد.

سازمان آزادیبخش فلسطین از انقلاب اسلامی در ایران حمایت کرد و چند روز پس از انقلاب، یاسر عرفات رئیس سازمان آزادیبخش فلسطین به رهبری یک هیئت فلسطینی به ایران رفت. هیئت فلسطینی مورد استقبال عمومی واقع شد و به صورت نمادین کلید سفارت سابق اسرائیل در تهران به آنها تحویل داده شد که بعدها به سفارت فلسطین تبدیل شد.

داکتر سید علی موسوی چکاوک

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا