• انتشار: 1 مارس 2016
  • ساعت: 16:40
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 7742
پرینت
کمیسیون مستقل حقوق بشر:

آزمایش باکرگی بدون توافق؛ نقض حقوق زنان است

کمیسیون مستقل حقوق بشر می گوید، زنانی که به اتهام رابطه نامشروع یا فرار از خانه آزمایش باکرگی بدون موافقت از آنان گرفته می شود، نقض حقوق شان است.

براساس یک تحقیق تازه کمیسیون مستقل حقوق بشر، با ۵۳ زن که به اتهام فرار از منزل و یا رابطه نامشروع گرفتار شده اند، آزمایش باکرگی گرفته شده است.

این کمیسیون با ابراز این که این آزمایش‌ها در تناقض با روحیه قانون اساسی و قواعد بین المللی قرار دارد، گفته است: “از آنجایی که این آزمایش‌های زنانه بدون موافقت قربانیان انجام شده است، می‌تواند آزار جنسی و نقض حقوق آن‌ها تلقی گردد.”

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این تحقیق را در سال گذشته میلادی انجام داده و نتایج آن را روز گذشته نشر کرد.

این تحقیق دریافته است که این آزمایش‌ها که شامل معاینه دستگاه تناسلی و مقعد می‌شود در حضور محافظان مرد و دیگران انجام شده است که اغلباً به مثابه “شکنجه با تاثیرات و پیامدهای مخوف” بوده است.

هدف از انجام این آزمایش‌ها مشخص شدن این مساله است که آیا فرد مورد نظر رابطه جنسی خارج از ازدواج داشته است، اما دانشمندان در مورد اعتبار و صحت نتایج این معاینات اطمینان کامل ندارند. کمیسیون حقوق بشر نیز در این گزارش گفته است که این آزمایش‌ها اساس علمی ندارند.

در این گزارش گفته شده است، در فرهنگ محافظه کار افغانستان که آبرو و حیثیت مردم به باکره بودن زن گره خورده است، این آزمایش‌های “تهاجمی”، شان شخصیتی، احساسات و موقعیت اجتماعی زنان را خدشه دار می‌کند.

تحقیقات کمیسیون حقوق بشر نشان می‌دهد، در برخی موارد که زنان بعد از عروسی نتوانسته اند باکره بودن خود را ثابت کنند با خشونت مواجه شده و بعضی از آنها حتی کشته شده اند.

کمیسیون حقوق بشر از حکومت خواسته است که این گونه آزمایش ها را صریحاً ممنوع قرار داده و از بازداشت زنانی که در تلاش فرار از خانه بوده اند جلوگیری کند.

#DW#

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.