• انتشار: 8 آوریل 2020
  • ساعت: 12:35
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 43329
پرینت

آزمایشگاه تشخیص کرونا هرات بسته شد

آزمایشگاه تشخیص کرونا در ولایت هرات به علت کمبود مواد و ابزار آلات تخصصی بسته شده است.

مسئولان ریاست صحت هرات می‌گویند، به علت نبود مواد و ابزارهای مخصوص آزمایش کووید ۱۹، آزمایشگاه این ولایت از شب گذشته (سه‌شنبه، ۱۹ حمل) تا رسیدن این ابزارها، بسته شده است.

عبدالحکیم تمنا، رئیس صحت هرات می‌گوید، این مواد و ابزار آزمایش شامل «VTM » و «RNA Extractor» می‌شود و بیشتر آزمایشگاه‌های کشور با کمبود این ابزارها روبه‌رواند.

به گفتۀ او، این ابزارها در تمامی دنیا کمیاب است. آقای تمنا می‌گوید که وزارت صحت عامه نیز با کمبود این دو ابزار آزمایش روبه‌رو است و این ابزارها تنها توسط سازمان جهانی بهداشت تهیه می‌شود.

رئیس صحت هرات می‌گوید فهرست ابزارهای آزمایش مورد نیاز این آزمایشگاه را به کمیتۀ اکمالات وزارت صحت عامه فرستاده‌اند.

به گفتۀ او، برخی مواد و ابزارهای آزمایش تا عصر امروز (چهارشنبه، ۲۰ حمل) و یک محمولۀ بزرگ آن تا ۵ روز دیگر به این ولایت می‌رسد.

قرار است این ابزارها به همکاری سازمان جهانی بهداشت توسط هواپیمای یوناما به هرات فرستاده شوند.

آقای تمنا می‌افزاید سازمان جهانی بهداشت وعدۀ فرستادن این ابزارها را به افغانستان داده و با رسیدن آنها، روند نمونه‌گیری از افراد مشکوک به ویروس کرونا بیشتر خواهد شد.

آزمایشگاه هرات در حالی با نبود مواد و ابزار آزمایش کووید ۱۹ روبه‌رو شده که در حال حاضر شمار زیادی از افراد مشکوک به این ویروس در این ولایت انتظار نتیجۀ آزمایش‌شان را می‌کشند. شماری از این افراد می‌گویند که از پنج روز به این‌سو نتیجۀ آزمایش‌شان مشخص نشده است.

در این حال آگاهان صحی هشدار می‌دهند که اگر ابزارهای آزمایش کووید ۱۹ به زودی به آزمایشگاه هرات فرستاده نشود، افراد مشکوک به ویروس کرونا این ویروس را در جامعه بیشتر منتشر می‌کنند که فاجعۀ انسانی رخ خواهد داد.

تاکنون شمار رویدادهای مثبت ویروس کرونا در کشور به ۴۲۳ تن رسیده است. بر بنیاد آمارهای وزارت صحت عامه تاکنون ۱۴ تن در نتیجۀ این بیماری در کشور جان باخته‌اند و ۲۰ بیمار دیگر بهبود یافته‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.