• انتشار: 1 دسامبر 2018
  • ساعت: 14:49
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 30805
پرینت
رسوایی دیگر برای فدراسیون فوتبال

آزار و سوء استفاده جنسی از بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان افغانستان

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) ادعاهای مطرح شده درباره‌ی آزار و سوءاستفاده‌ی جنسی در تیم ملی فوتبال زنان افغانستان را بررسی می‌کند.

به گزارش “رها”، بعد از انتشار شایعاتی در مورد سوء استفاده جنسی از بازیکنان تیم ملی فوتبال زنان افغانستان، کمپانی دانمارکی هومل، اسپانسر این تیم با اشاره به اتهامات مطرح شده روابط خود با فدراسیون فوتبال افغانستان را قطع کرد. این سوء‌استفاده‌ها بر اساس ادعاهای مطرح شده از سوی مردانی در فدراسیون فوتبال افغانستان انجام شده است. اما فدراسیون فوتبال در بیانیه‌ای “اتهامات نادرست” را به شدت و قویاً تکذیب کرده است.

فیفا اعلام کرد در حال بررسی ادعاهایی است که بر اساس آنها اعضای تیم ملی فوتبال زنان افغانستان توسط مردانی از فدراسیون فوتبال این کشور از جمله کرم‌الدین کریم، رئیس این فدراسیون، مورد آزارهای جنسی و فیزیکی قرار گرفته‌اند.

چندین نفر از چهره‌های مطرح تیم ملی زنان افغانستان به روزنامه‌ی گاردین گفته‌اند که این آزارها در داخل افغانستان، از جمله در دفتر مرکزی فدراسیون فوتبال، و همینطور در اردوی تمرینی‌ای که این تیم ماه فوریه‌ی گذشته در اردن برگزار کرده بوده انجام شده است. خالده پوپل رئیس سابق دپارتمان فوتبال زنان فدراسیون فوتبال افغانستان که مجبور شده سال ۲۰۱۶ از کشورش گریخته و به دانمارک پناهنده شود به همراه شبنم مبارز و مینا احمدی دو بازیکن تیم ملی و کلی لیندزلی سرمربی تیم با روزنامه‌ی گاردین صحبت کرده و از درد و رنج فوتبالیست‌های زن در افغانستان و از ناکارآمدی سیستمی که نمی‌تواند از آنها محافظت کند سخن گفته‌اند.

اما فدراسیون فوتبال با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد:” ما اتهام‌های نادرست و بی‌پایه‌ای که درباره‌ی تیم ملی فوتبال زنان افغانستان مطرح شده را به شدت و قویاً تکذیب می‌کنیم”. فدراسیون افغانستان در ادامه‌ی بیانیه‌ متذکر می‌شود که سیاستش در قبال چنین رفتارهایی برخورد بسیار جدی است و به هیچ وجه با کسی مسامحه نخواهد کرد.

اما فیفا تایید کرده که درباره‌ی این ادعاهای مطرح شده مشغول بررسی و تحقیقات است. یکی از منابع درون فیفا به گاردین گفت که فیفا بعد از انتشار این ادعاها برای محافظت از امنیت تعدادی از بازیکنان تیم ملی زنان افغانستان با سازمان ملل همکاری می‌کند.

از سوی دیگر کنفدراسیون فوتبال آسیا AFC با موضع‌گیری تلویحی به نفع فدراسیون فوتبال افغانستان خشم مدافعین حقوق زنان در افغانستان را برانگیخته است. یکی از سخنگویان AFC به گاردین گفته بود:” کنفدراسیون فوتبال آسیا مشغول بررسی گزارش‌های رسانه‌های منتشر شده و شکایاتی است که بعضی فوتبالیست‌های زن افغان در شبکه‌های اجتماعی مطرح کرده‌اند. ولی تا این لحظه هیچ گزارشی درباره‌ی سوءاستفاده یا آزار جنسی از طرف هیچ فوتبالیست زن افغانی به AFC ارسال نشده است”.

با توجه به فقر فرهنگی و جنسی در افغانستان چنین ادعاها و اتهاماتی بعید به نظر نمی رسد و چنین اتفاقاتی در دیگر نهادها و ارگانها هم گهگاهی رخ می دهد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.