• انتشار: 16 سپتامبر 2018
  • ساعت: 10:56
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 29266
پرینت

آزار جنسی پناهجویان افغانستانی در کشورهای اندونزیا، ترکیه و یونان

سید حسین عالمی وزیر مهاجرین از وضعیت بد پناهجویان افغانستانی در سه کشوراندونزیا، ترکیه و یونان خبر داد.

آقای عالمی شنبه ۲۴ سنبله در یک نشست خبری گفت این سه کشور، مسیر ترانزیتی بسیاری از شهروندان افغانستان برای رسیدن به هفتاد کشور دیگر است. سخنان وی در این نشست خبری بر سه محور بود
وضعیت بد مهاجرین در کشورهای اندونزیا، ترکیه یونان
وی گفت: “وضعیت مهاجرین ما در یونان، اندونزیا و ترکیه بدترین وضعیت را دارند که منجر به مشکلات اخلاقی می شود، گاهی ما مسایل ناهنجاری را می‌شنویم که خیلی مناسب نمی‌دانم تعبیر صریح و روشن داشته باشم. آنها در این مسیر خصوصا در جزایر یونانی آزار و اذیت جنسی می شوند.

آقای بلخی گفت در تلاش است برای حل مشکل مهاجرین آتشه خاص مهاجرین را در این سه کشور ایجاد کند. اکنون افغانستان در کشورهای ایران و پاکستان نیز آتشه مهاجرین دارد.

وزیر مهاجرین گفت آتشه مهاجرین برای کشورهای ترکیه و یونان تعیین شده است که منتظر تأیید کشورهای میزبان هستند تا کارشان را شروع کنند.
بر اساس معلومات وزارت مهاجرین، در کشور ترکیه، ۱۷۰ هزار مهاجر افغان حضور دارند که شامل بیش از سی هزار پناهجویان با مدرک اقامت در ترکیه، ۲۴ هزار نفراقامت کوتاه مدت، ۴ هزار دانشجو با اقامت تحصیلی و متباقی مهاجرینی بدون مدرک اند.
آقای بلخی همچنین گفت که ترکیه موافقت کرده است تا پناه جویان افغانستانی را از این کشور اخراج نکند و پناهجویان به گونه داوطلبانه به افغانستان برگردانده خواهند شد.
کاهش شمار اخراجی‌ها از اروپا
وزیر مهاجرین گفت: اخراج مهاجرین افغانستان از کشورهای اروپایی نیز کمتر شده است.
به گفته وی، در سال جاری میلادی تاکنون ۵۲۰ نفر از کشورهای اروپایی به افغانستان برگردانده شده اند که این رقم در سال گذشته ۷۸۰ نفر و در سال ۲۰۱۶، ۵۸۰ نفر بود.

و حدود ۱۵۰۰ نفر نیز از کشورهای اروپایی داوطلبانه به افغانستان برگشته اند.
او همچنین گفت دولت آلمان تعهد کرده فقط پناهندگانی را که مرتکب جرایم می‌شوند از کشورش اخراج کند.

آقای بلخی افزود که آلمان و سوئد بررسی دوباره پرونده‌های رد شده مهاجرین را آغاز کردند.

بهبود وضعیت مهاجرین افغانستان در ایران و پاکستان
وزیر مهاجرین افغانستان از بهبود وضعیت مهاجرین در کشورهای ایران و پاکستان نیز خبر داد، دو کشوری که میزبان بیشترین مهاجران افغانستانی هستند.
او از فراهم شدن زمینه تحصیل برای نزدیک به ۸۰ هزار کودک بدون مدرک در مکاتب ایران، از بین رفتن محدودیت در رشته‌های تحصیلات عالی و اخذ شهریه ریالی از دانشجویان مهاجر، فراهم شدن زمینه خروج و مراجعت مهاجرین از ایران به افغانستان بدون باطل شدن مدرک اقامتی‌شان و آغاز روند ثبت نام مهاجرین بدون اسناد در پاکستان به عنوان نمونه یاد کرد.

بر اساس آمار وزارت مهاجرین، در ایران ۹۵۰ هزار مهاجر با کارت پناهندگی، ۴۵۰ هزار نفر با پاسپورت اقامت کوتاه مدت، ۸۰۰ هزار پناهنده بدون مدرک که شناسایی شده و حدود ۴۰۰ هزار نفر فاقد مدرک که شناسایی نشده اند، زندگی می‌کنند.

و در پاکستان ۱.۴ میلیون مهاجر با کارت پناهندگی، حدود ۷۰۰ هزار مهاجر بدون مدرک که شناسایی شده و حدود ۴۰۰ هزار مهاجر بدون مدرک که شناسایی نشده اند، زندگی می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *