• انتشار: 13 آوریل 2020
  • ساعت: 14:11
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43533
پرینت
خلیل زاد از رهایی زندانیان طالب توسط حکومت استقبال کرد

آزادی زندانیان روند صلح را تسهیل می کند

زلمی خلیل زاد نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان از رهایی زندانیان طالب توسط حکومت افغانستان استقبال کرد و گفت این روند بخشی از توافق نامه صلح امریکا با طالبان است.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان از رهایی زندانیان توسط حکومت و طالبان استقبال کرده است.

وی رهایی زندانیان را گام مهمی در روند صلح و کاهش خشونت‌ها می‌خواند.

آقای خلیلزاد، امروز (دوشنبۀ، ۲۵ حمل) در توییترش نگاشت هر دو طرف باید به تلاش‌ها برای دستیابی به اهداف مشخص‌شده در توافق‌نامۀ آمریکا و طالبان، سرعت بخشند.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان تأکید کرده است شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها می‌تواند تهدیدی برای زندانیان باشد و باید روند رهایی زندانیان هر چه زودتر انجام شود.

این در حالی‌ست که گروه طالبان شام گذشته (یکشنبۀ، ۲۴ حمل) اعلام کردند ۲۰ زندانی اعضای پیشین نیروهای امنیتی افغانستان را آزاد کرده‌اند.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر روز گذشته گفته بود این زندانیان در ولایت کندهار آزاد و به ادارۀ صلیب سرخ سپرده خواهند شد.

این تعداد زندانیان نیروهای امنیتی در حالی آزاد شده‌اند که حکومت در چند روز گذشته بیش از ۳۰۰ زندانی طالبان را از زندان بگرام آزاد کرده است.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی امروز در پیامی در توییترش نوشته است حکومت تاکنون ۳۶۱ زندانی طالبان را بر اساس فرمان رئیس جمهور غنی، از زندان‌ها آزاد کرده است.

آقای فیصل، می‌گوید بر اساس این فرمان ریاست جمهوری، رهایی زندانیان ادامه خواهد داشت و ۱۵۰۰ زندانی طالبان به منظور تلاش‌های صلح و مبارزه با ویروس کرونا، آزاد خواهند شد.

حکومت، روند رهایی زندانیان طالبان را روز چهارشنبۀ هفتۀ گذشته بیستم حمل، آغاز کرد و تاکنون سه گروه از این زندانیان آزاد شده‌اند.

بر بنیاد توافق‌نامۀ صلح میان آمریکا و طالبان، باید ۵ ‌هزار زندانی طالبان از زندان‌های حکومت آزاد شوند و طالبان نیز ۱۰۰۰ زندانی نیروی‌های امنیتی را آزاد کنند.

قرار است پس از پایان روند رهایی زندانیان دو طرف، گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان آغاز شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.