• انتشار: 26 آوریل 2017
  • ساعت: 12:57
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 20379
پرینت
خبرنگاران بدون مرز:

آزادی بیان رسانه های افغانستان نسبت به کشورهای همسایه اش بهتر است

گروه حقوق بشر سازمان خبرنگاران بدون مرز در تازه ترین گزارش خود نوشته است که آزادی بیان در رسانه های افغانستان نسبت به کشورهای همسایه افغانستان در وضعیت بهتری قرار دارد.

گروه حقوق بشر سازمان خبرنگاران بدون مرز در تازه ترین گزارش خود امروز (چهارشنبه) گرافی از آزادی بیان رسانه ها در ۱۸۰ کشور مختلف دنیا را تهیه کرده است که در آن، رنگ سفید به نشانه «خوب»، زرد «نسبتا خوب»، نارنجی «مشکل دار»، سرخ «بد» و سیاه «بسیار بد» عنوان شده است.

خبرنگاران بدون مرز می گوید که هم اکنون ۲۱ کشور با رنگ سیاه و ۵۱ کشور با رنگ سرخ نشان گذاری شده اند.

براساس این گراف، همسایه شمالی افغانستان یعنی ترکمنستان با نشانه رنگ سیاه و در رتبه ۱۷۸  تنها دو پله بالاتر از کره شمالی و اریتره قرار گرفته است.

این سازمان درباره ترکمنستان می نویسد که هر گونه انتقاد از قربانگلی بردی محمدف رئیس جمهوری این کشور پذیرفتنی نیست.

همسایه های ترکمنستان مانند آذربایجان، ایران و ازبکستان که برخی از آنها با افغانستان نیز همسایگی دارند، نیز توسط گروه حقوق بشر سازمان خبرنگاران بدون مرز در وضعیت سیاه قرار گرفته اند.

بر بنیاد همین گزارش، افغانستان در مکانی بهتر از کشورهای یاد شده قرار دارد و مانند کشورهایی چون روسیه، بلاروس، قزاقستان و تاجیکستان رنگ سرخ دارد.

سازمان خبرنگاران بدون مرز درباره افغانستان می گوید که متاسفانه تلاش های خبرنگاران افغانستان برای انجام ماموریت شان همواره با تهدیدهای امنیتی از سوی گروه تروریستی داعش و یا طالبان همراه بوده است.

گفتنی است که گزارش تازه منتشر شده عنوان می کند که آزادی بیان رسانه ها نه تنها در کشورهای یاد شده وضعیت خوبی ندارد، بلکه در سال جاری آزادی بیان رسانه ها تقریبا در تمامی نقاط دنیا با تهدید مواجه بوده است و تقریبا تمامی کشورها رتبه پایین تری نسبت به گزارش پیشین این سازمان گرفته اند.

سازمان خبرنگاران بدون مرز که دفتر مرکزی آن در پاریس پایتخت فرانسه است می گوید که تجاوز به آزادی بیان رسانه ها، دیگر تنها از سوی رژیم های دیکتاتوری و یا زورگو صورت نمی گیرد.

به گفته ی این سازمان، شمار کشورهایی که وضعیت رسانه ها در آنها خوب و یا نسبتا خوب بوده، طی مدت یک سال کاهش یافته است، حتی کشورهایی که پیش تر به عنوان الگو برای کشورهای با نظام مردم سالاری بودند نیز از این امر مستثنی نمی باشند.

برای مثال، کانادا که در گزارش پیشین رتبه ۲۲ جهان را به خود اختصاص داده بود، هم اکنون چهار پله سقوط کرده است. ایالات متحده آمریکا نیز که پیش تر در جایگاه ۴۳ جهان قرار داشت، هم اکنون رتبه ۴۵ را دارد.

کریستوف دیلوار سرمنشی سازمان خبرنگاران بدون مرز در این باره می گوید “نظام های مردم سالاری که مسئله آزادی بیان رسانه ها را یکی از عوامل بنیادی نظام خود یاد می کردند، همواره باید الگویی برای دیگران باشد، نه اینکه برعکس شود.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.