• انتشار: 4 دسامبر 2019
  • ساعت: 12:13
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 39753
پرینت

آریانا سعید: بازگشت دوباره طالبان نگران کننده است

آریانا سعید هنرمند پرآوازه افغانستان در حاشیه نشست رهبران ناتو در لندن، به عنوان یک فعال حقوق زن در رابطه با نقش ناتو و گفتگوهای صلح افغانستان، سخنرانی کرد.

آریانا سعید در بخشی از سخنرانی خود گفت وی باوجودیکه از گفتگوهای صلح افغانستان استقبال می کند، اما بازگشت دوباره طالبان به قدرت نگران کننده است.

آریانا سعید در جریان سخنرانی اش گفت:«گفته هایی وجود دارد که قرار است جامعه جهانی از افغانستان بیرون شود و یا به توافقی با طالبان دست یابند. من هم مثل هر کسی دیگر از پروسه صلح استقبال می کنم، اما نمی خواهم حقوق زنان و دستاوردهای که در ۲۰ سال گذشته به دست آمده است،‌ قربانی شود.»

وی همچنان از بیرون شدن نیروهای ناتو در افغانستان ابراز نگرانی کرده گفت ممکن است جنگ‌های داخلی دوباره در افغانستان آغاز گردد و افغانستان یک بار دیگر به عقب برگشته لانه تروریزم شود.

وی تأکید کرد«در صورتیکه شما بیرون شوید و افغانستان را رها کنید، به فکر من جنگ سالار ها در افغانستان دو باره به جنگهای داخلی برمی گردند، جنگ بالای ثروت و قدرت میان آنها آغاز می شود و افغانستان دوباره به عقب برگشته لانه تروریزم خواهد شد.»

وی همچنان نقش ناتو را در زمینه های حمایت و آموزش نیروهای افغان ستایش نموده گفت:«یکی از چالش‌های که من برای خود داشتم، اجرای کنسرت در استدیوم ورزشی کابل بود، جایب که طالبان آشکارا در ملای عام زنان را با شلیک گلوله به فرق سر شان، اعدام می کرد. جالب است که این کابوس دوباره به یک امید مبدل شد و یقیناً که این همه اجراات بدون حمایت نیروهای امنیتی افغان که از سوی ناتو آموزش دیده بودند و حمایت شده بودند، ناممکن بود.»

نشست رهبران ناتو در آستانه هفتادمین سالگرد این سازمان به مدت ۳ روز در لندن برگزار می گردد.

رهبران ۲۹ کشور جهان در روز چهار شنبه زیر یک سقف جمع شده اند و روی موضوعات مبارزه با ترورزم،‌ کنترل اسلحه،‌ روابط با روسیه و صعود کشور چین صحبت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.