• انتشار: 1 اکتبر 2019
  • ساعت: 16:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 38290
پرینت
رئیس مجلس سنا:

آراء بدون بایومتریک را سر پدر کمیسیون حساب می کنیم!

رییس مجلس سنا در واکنش به موقف کمیسیون انتخاباتی مبنی بر شمارش نشدن آرای بدون بایمتریک، تاکید کرد این کمیسیون نباید کسی را از حق رای شان محروم کند.

فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا که در نشست عمومی امروز سه‌شنبه(۹ میزان) این مجلس صحبت می‌کرد گفت بسیاری از کسانی که شناسنامه‌های شان برچسپ داشتند به دلیل مشکلات در فهرست رای دهندگان، از حق رای محروم شدند.

آقای مسلم‌یار با اشاره به این‌که محروم کردن مردم از حق رای خیانت ملی است؛ افزود: “آرای بدون بایمتریک که بر اساس فیصله کارمندان محلی کمیسیون انتخابات توسط نیروهای امنیتی به صندوق‌ها ریخته شده باید حساب شود.”

او در واکنش به عدم شمارش آرای بدون بایمتریک خطاب به کمیسیون انتخابات گفت: “ما سر پدرش این آرا را حساب می‌کنیم؛” زیرا به گفته او، آرای بدون بایمتریک که توسط نیروهای امنیتی انداخته شده، تقلبی نیست و نباید از شمارش باز مانند.

دو روز پیش، حوا علم نورستانی رییس کمیسیون انتخابات اعلام کرد، تمامی آرای بدون بایمتریک در انتخابات ریاست جمهوری باطل است. همچنین، کمیسیون و نامزدان پیش از برگزاری انتخابات نیز فیصله کرده بودند که آرای بدون بایمتریک در انتخابات اعتبار نخواهند داشت.

اما؛ مسلم‌یار خاطر نشان کرد مجلس سنا طرفدار شمارش آرای تقلبی نیست و هرگونه شکایت باید از مجاری قانونی آن یعنی کمیسیون شکایات انتخاباتی ثبت و رسیدگی شود و بعد هر فیصله‌ای که از سوی کمیسیون‌های انتخاباتی در مورد نتیجه انتخابات می‌شود مورد حمایت مردم خواهد بود.

از سویی هم، محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا گفت تخطی‌های که در انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفته باید به صورت دقیق بررسی شده و آرای پاک از ناپاک جدا گردد.

آقای ایزدیار افزود در بررسی جدی شکایت‌های انتخاباتی توسط کمیسیون شکایات ثبات در کشور تامین خواهد شد.

همچنین، سمیع فیصل نایب منشی مجلس سنا نیز بر بررسی شفاف شکایت‌های انتخاباتی تاکید ورزید و گفت در برخی ولسوالی‌های بغلان تا یک روز پس از انتخابات نیز صندوق‌های آرا از اوراق رای دهی پُر شده‌اند.

آقای فیصل افزود که ویدیوها و اسناد کامل این تقلبات به وی رسیده و او به کمیسیون شکایات انتخاباتی تحویل داده است.

فیصل بیان داشت، مردم افغانستان زمانی از عملکرد کمیسیون‌های انتخاباتی در پیوند به برگزاری انتخابات ستایش خواهند کرد که آرای تقلبی را از آرای پاک مردم افغانستان جدا نموده و نتیجه انتخابات را اعلام کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.