• انتشار: 17 سپتامبر 2019
  • ساعت: 04:01
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37787
پرینت
طالبان در ادامه جهانگردی برای صلح این بار به ایران رسیدند

آخرین پیشرفت ها در مورد صلح افغانستان و توقف مذاکرات امریکا با طالبان محور گفت و گوی طالبان با مقامات ایرانی

نماینده طالبان در ادامه سفر به کشورهای مختلف برای صحبت در مورد صلح افغانستان این بار به تهران رسیدند.

هیأت طالبان پس از روسیه برای گفت و گو در مورد آخرین پیشرفت ها در زمینه صلح افغانستان و توقف مذاکرات امریکا با این گروه به تهران رسیدند.

نمایندگان طالبان در سفر به ایران با تعدادی از شخصیت های سیاسی و مقامات وزارت امور خارجه ایران دیدار و در مورد پروسه صلح افغانستان و مذاکرات بین الافغانی گفت و گو کردند.

سفر به ایران دومین سفر خارجی هیأت طالبان پس از توقف مذاکرات این گروه با امریکا می باشد. طالبان پیش از این به روسیه سفر کرده بودند.

یک رهبر ارشد طالبان در قطر گفت هدف از این سفرهای خارجی اطلاع رسانی به رهبران کشورها در مورد صلح افغانستان و لغو مذاکرات صلح طالبان با امریکا آن هم در زمانی که دو طرف تمام مشکلات مهم را حل کرده بودند و قرار بود موافقت نامه صلح میان طالبان و امریکا امضا شود، می باشد.

باید گفت ترامپ هفته گذشته و به دنبال حمله انتحاری در کابل که در آن دوازده نفر از جمله یک سرباز امریکایی کشته شد و طالبان مسئولیت آن را به عهده گرفتند، مذاکرات با این گروه را لغو کرد.

ترامپ گفت:«طالبان با کشتن افراد بی گناه فکر کردند که می توانند در مذاکرات صلح خود را در جایگاه نسبتا بهتری قرار دهند. وقتی طالبان این کار را کردند دوازده نفر را کشتند. طالبان نمی توانند این کار را در مورد من انجام دهند.»

امریکا به بهانه مبارزه با تروریزم در سال ۲۰۰۱ به افغانستان حمله کرد. اینک اما پس از هجده سال طالبان نه تنها نابود نشده اند که مواضع خود را تقویت کرده بر شدت حملات انتحاری و انفجاری خود افزوده اند.

از سویی هم مذاکرات مستقیم امریکا با طالبان در مورد صلح افغانستان که در اکتبر ۲۰۱۸ شروع شده بود بعد از نه دوره برگزاری به دستور ترامپ لغو شد.

این در حالی است که در نه دوره برگزاری مذاکرات صلح امریکا با طالبان دو طرف روی موارد مهمی چون خروج پنج هزار سرباز امریکایی از افغانستان در بدل تعهد امنیتی طالبان به توافق رسیده بودند.

طالبان لغو مذاکرات از سوی ترامپ را تعجب برانگیز عنوان کردند و گفتند توافق صلح نهایی شده بود و مذاکرات در فضای خوب به پایان رسیده بود اما ترامپ توافق نامه صلح را سبوتاژ نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.