اجتماعی

آثار عتیقه افغانستان به مبلغ ۲ صد هزار دالر در ایران فروخته شد

وبسایت «صدای میراث» که اخبارهای مرتبط با میراث های فرهنگی و صنایع دستی جمهوری اسلامی ایران را پیگیری و منتشر می کند روز گذشته (چهارشنبه ۲۴ سنبله) در گزارشی نوشت که حدود ۲ ماه قبل یک محموله ۱۲ کیلوگرمی از آثار زرین افغانستان وارد ایران شده است و در بازار سیاه ولایت مازندران در معرض خرید و فروش قرار گرفته است.

کارشناسان اشیای تاریخی به صدای میراث تایید کرده اند که این محموله به آثار «طلاتپه» که «گنجینه باختر» از آنجا کشف شد، شباهت دارد و قاچاقیان تلاش داشتند در ابتدا این آثار را با عنوان آثار تاریخی ایران به فروش برسانند.  

صدای میراث افزوده که قاچاقیان اشیای تاریخی امکان فروش این محموله را در بازار منوچهری شهر تهران نداشته اند، به همین دلیل آن را از مسیر شهر مشهد به شهر ساری مرکز ولایت مازندران انتقال دادند تا در بازار سیاه این ولایت به فروش برسانند.

منبع علاوه کرده است که این محموله شامل دو عدد دستبند زرین مزین به نقوش حیوانی با سر اژدها و فیروزه کاری شده، یک عدد گردنبند زرین با نقش و سوژه اژدها و فیروزه کاری شده، یک عدد کمربند با نقش اژدها و ۸ عدد گوشواره زرین مزین به سنگ های فیروزه و دکمه های زرین و آویزهای زرین البسه هستند.

این وبسایت ایرانی همچنین اضافه کرده که در حال حاضر بخشی از این محموله به وزن ۲ کیلو و ۱۷۰ گرم به مبلغ ۵ میلیارد تومان (معادل حدودی ۱۸۵ هزار دالر آمریکایی) توسط یک خریدار معروف آثار تاریخی خریداری شده است. مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان (حدود ۲۲ هزار دالر) برای شخص واسطه نیز پرداخت شده است.

گفتنی است قاچاقچیان اشیای تاریخی در ایران در تلاش برای فروش این محموله باستانی به مجموعه ‌داران لندن بودند که با پاسخ رد آن‌ها مواجه شده و حالا تلاش دارند بخشی از این محموله باستانی را به خریداران چینی بفروشند.

وبسایت صدای میراث علاوه کرده است که پیشتر گروه طالبان در بیانیه ‌ای اعلام کرده بود که قاچاق اشیای تاریخی در افغانستان ممنوع است و با افرادی که در بازار قاچاق اشیای تاریخی فعالیت می ‌کنند برخورد قانونی خواهد کرد؛ با این حال طالبان هنوز امکان صیانت کامل از محوطه‌های تاریخی افغانستان را ندارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا