• انتشار: 15 آگوست 2020
  • ساعت: 14:28
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 47185
پرینت
دیدار رئیس شورای مصالحه ملی با هیات مذاکره کننده حکومت برای صلح

آتش بس موضوع اصلی مذاکرات بین الافغانی پیشرو در قطر

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، امروز (شنبه، ۲۵ اسد) در دیدار با هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح گفت شما با پشتوانۀ محکم، دیدگاه واحد و هماهنگی لازم به مذاکرات می‌روید.

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت هیأت مذاکره‌کننده با انسجام و هماهنگی به نشست بین‌الافغانی می‌رود.

عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی، امروز (شنبه، ۲۵ اسد) در دیدار با هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح گفت شما با پشتوانۀ محکم، دیدگاه واحد و هماهنگی لازم به مذاکرات می‌روید.

هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح پیرامون جریان کار هیأت، آمادگی‌ها برای آغاز گفت‌وگوها، آجندا، اطلاع‌رسانی، اصول و پروسجر کار و موارد دیگر به رییس شورای عالی مصالحۀ ملی گزارش مفصل ارایه کرد.

اعضای هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح گفتند آماد‌گی‌ها بر مبنای فیصله‌ جرگۀ بزرگ مشورتی صلح تنظیم و ترتیب شده است.

در گزارش کاری هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح آمده است تمام مسایل جهت پیشبرد امور و انسجام بیشتر برنامه‌ها در چهار کمیته تقسیم‌بندی گردیده است که در زمینۀ آمادگی مذاکرات، آجندا، موارد حقوقی و فقهی، گروه‌های آسیب‌پذیر و قربانیان جنگ و اطلاع‌رسانی تمرکز دارند.

اعضای هیأت مذاکره‌کننده صلح تاکید داشتند در جریان مذاکرات موارد لازم به اطلاع مردم افغانستان رسانیده می‌شود تا از پیشبرد کارها با خبر شوند. مشخصأ در قسمت اطلاع‌رسانی طرزالعمل ساخته شده است که طبق آن پوشش خبری صورت می‌گیرد.

هیأت مذاکره‌کننده اطمینان دادند در ارتباط با حفظ‌ و تقویت ارزش‌ها و دستاوردهای مردم افغانستان در گفتگوها متفق‌القول و جدی هستند. در این برنامه، بر آتش‌بس به عنوان اولویت در آغاز مذاکره تاکید شد.

در ادامه، عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی،‌ فعالیت، هماهنگی و برنامه‌ریزی هیأت مذاکره‌کننده صلح را مفید و امیدوارکننده خواند و برای آنها در ماموریت پیش‌رو آرزوی موفقیت کرد.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی گفت مردم افغانستان در لویه جرگۀ بزرگ مشورتی صلح با تمثیل وحدت ملی، یک‌ صدا از پروسۀ صلح حمایت کردند. شما با پشتوانۀ محکم و قوی به طرف میز مذاکرات صلح می‌روید.

داکتر عبدالله عبدالله گفت روحیۀ‌ قطعنامۀ‌ جرگۀ مشورتی صلح‌آمیز است، نه جنگ‌طلبانه. رهایی ۵۵۰۰ زندانی طالب ثابت ساخت که حکومت و مردم افغانستان به حل سیاسی بحران می‌اندیشند.

رییس شورای عالی مصالحۀ ملی ترکیب هیأت مذاکره‌کنندۀ صلح را فراگیر و متنوع عنوان کرد که از گوشه‌های مختلف افغانستان نمایندگی می‌کنند. عبدالله عبدالله گفت این هیأت در میز مذاکرات از قربانیهای چندین دهۀ افغانستان نمایندگی خواهد کرد.

رییس شورای عالی  مصالحۀ ملی بر صلح پایدار، باعزت و قابل قبول برای همه تاکید ورزید و گفت دو جانب قضیه تلاش کنند تا راه زندگی باهمی را دریابند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.