• انتشار: 17 سپتامبر 2019
  • ساعت: 15:20
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37793
پرینت
رئیس جمهور غنی:

آتش بس از شرایط اصلی حکومت و مردم افغانستان در پروسه صلح می باشد

رئیس جمهور غنی می گوید مالکیت صلح در اختیار حکومت و ملت افغانستان است و در این میان برقراری آتش بس از شرایط اصلی مذاکره صلح با طالبان می باشد.

ارگ ریاست جمهوری امروز سه‌شنبه(۲۷سنبله) اعلام کرد صبح امروز محمد اشرف غنی در دیدار با اعضای شورای علما، موقف علما در اندونزی، مکه‌ و مدینه برای صلح در افغانستان را اقداماتی تاریخی و بی‌پیشینه خوانده و افزوده است موقف علما باعث شد تا زمینه و شرایط برای صلح فراهم شود.

غنی خاطرنشان کرد صلح خواست اساسی مردم و دولت است و برای رسیدن به آن، تلاش‌های خود را تا سطح ولسوالی‌ها و روستاها منسجم خواهد کرد.

رییس‌جمهور نقش علما را در تشویق، ترغیب، انسجام و اشتراک گسترده مردم در انتخابات مهم خواند و تصریح کرد:«انتخابات، به عنوان یک رکن مهم مردم‌سالاری، بهترین راه انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و تمثیل اراده ملت می‌باشد.»

او اضافه کرد در کنار تهیه‌ی بودجه و ترتیبات دیگر برای دارالافتا، در مشورت با علما، اشخاص صالح در دارالافتا و معینیت عرفان وزارت ارشاد، حج و اوقاف معرفی خواهد شد.

غنی در حالی آتش‌بس را پیش‌شرط اساسی صلح قرار داده که اخیرا سخنگوی رییس‌جمهور گفته حکومت تلاش‌هایش در روند صلح را متوقف کرده است.

این اظهارات در حالی مطرح شده که پیش از این دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا پس از ۹ دور مذاکره با طالبان، گفتگوهای صلح افغانستان را به دلیل حمله انتحاری طالبان در کابل و جان باختن یک سرباز این کشور، متوقف کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.