• انتشار: 22 دسامبر 2019
  • ساعت: 08:39
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40101
پرینت
اعضای پیشین طالبان

آتش بس احتمالا در هفته جاری اعلام می شود

دو عضو پیشین گروه طالبان می‌گویند بر اساس توافق امریکا و طالبان احتمال می‌رود آتش‌بس عمومی در افغانستان در هفته جاری اعلام شود.

به گفتۀ اعضای پیشین گروه طالبان، این آتش‌بس ۱۰ روزه خواهد بود و همزمان با امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، اعلام خواهد شد.

به گفتۀ آنان، هم اکنون رهبری گروه طالبان به درخواست امریکا و حکومت افغانستان مبنی بر آتش‌بس ده روزه میان‌شان مشوره و رایزنی دارند.

 سید اکبر آغا عضو پیشین گروه طالبان روز شنبه (۳۰ قوس) در صحبت با خبرگزاری جمهور گفت:” امریکا و طالبان به امضای توافقنامه صلح نزدیک شده‌اند”.

وی بیان داشت رهبری گروه طالبان برای برقراری آتش‌بس عمومی ده روزه به درخواست امریکا و حکومت افغانستان میان شان رایزنی کرده‌اند و احتمال می‌رود که آتش‌بس ده روزه عمومی درهفته جاری اعلام شود ولی تاهنوز نهایی نشده است.

این عضو پیشین گروه طالبان گفت:” این آتش‌بس عمومی همزمان با امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان برقرار خواهد شد”.

در همین حال مولوی قلم‌الدین وزیر پیشین امر به معروف و نهی از منکر طالبان نیز گفت:” در حال حاضر رهبری طالبان روی آتش‌بس عمومی ده روزه میان‌شان رایزنی دارند”.

مولوی قلم‌الدین گفت:” احتمال دارد که آتش‌بس عمومی ده روزه همزمان با امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان در هفته جاری اعلام شود”.

دور جدید مذاکرات امریکا و طالبان پس از سه ماه توقف، دو هفته پیش دوباره از سر گرفته شد و پس از یک هفته جریان فعلا به گونه موقتی متوقف شده است. آغاز مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس از محورهای اساسی این دور گفتگوها خوانده شده است. گفته می‌شود که دو طرف برای مشوره بیشتر با رهبران شان دور جدید گفتگوها را متوقف کرده‌اند.

زلمی خلیل‎زاد نماینده امریکا در امور صلح افغانستان پس از توقف موقتی گفتگوها، هفته گذشته به کابل آمد و بعد از دیدار با سران حکومت وحدت ملی در توییتی نوشت:” ما به یک مرحلۀ مهم در روند صلح افغانستان نزدیک می‌شویم. مشورت‌های دو روزه را در کابل انجام دادم. سفر مثمر بود”.

از سویی هم، سلیم شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز گفته است که مذاکرات رسمی بین‌الافغانی بعد از امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان آغاز خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.