• انتشار: ۱۵ جوزا ۱۳۹۵
  • ساعت: ۱۱:۱۹
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 9989
پرینت

آمریکا اولین حمله هوایی اش از دریای مدیترانه را علیه داعش آغاز کرد

جنگنده های ارتش ایالات متحده روز جمعه با برخاستن از ناو هواپیمابر یو.اس.اس ترومن در آب‌های مدیترانه، حملاتی را علیه مواضع جنگجویان گروه تروریستی داعش انجام دادند.

صدای آمریکا نوشت بنا بر اعلام نیروی دریایی آمریکا، این نخستین عملیات هوایی آمریکا از دریای مدیترانه در بیش از یک دهه اخیر است. از سال ۲۰۰۳ میلادی و آغاز حملات نظامی علیه رژیم صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق به این سو آمریکا از مدیترانه برای عملیات نظامی استفاده نکرده بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه ارتش آمریکا به جزئیات عملیات و ماهیت اهداف مورد نظر و این که آیا در داخل سوریه بوده‌اند یا عراق، اشاره‌ای نشده است.

با این حال گفته شده است جت های جنگنده نیروی هوایی آمریکا در حالی که ناو هواپیمابر از کانال سوئز عبور کرد و وارد آب های مدیترانه شد، از روی آن برخاستند و عملیاتشان را علیه مواضع داعش آغاز کردند.

به گفته یکی از مقام‌های نیروی دریایی ایالات متحده، این عملیات نشان دهنده توانایی و آمادگی رزمی این ناو در انجام عملیات مطمئن، حتی در حین حرکت از یک منطقه به منطقه‌ای دیگر، است.

ناو هواپیمابر ترومن و دیگر ناوهای جنگی آمریکا، نقش کلیدی در عملیات نظامی علیه داعش دارند و با دیگر همپیمانان در ائتلاف بین المللی، مانند ناو شارل دوگل فرانسه، در همکاری نزدیک هستند.

ایالات متحده اواسط سال ۱۳۹۳ و چند ماه پس از آغاز تحرکات داعش در عراق و سوریه، ضمن تشکیل یک ائتلاف بین المللی، حملات هوایی علیه این گروه افراطی را ابتدا در عراق و بعد در سوریه آغاز کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *